!f İstanbul’da son gün heyecanı


1MÜSLÜMCÜLER BU FİLMDE Vuslat Saraçoğlu’nun Müslüm Gürses hayranlarının kurduğu muslumculer.com üyeleriyle yaptığı görüşmelerden oluşan şaşırtıcı belgeseli Müslüm Babanın Evlatları 12.00’de Cinemaximum Fitaş 1’de. Filmin gösterimine yönetmeni Saraçoğlu da katılacak ve seyircilerin sorularını cevaplayacak.

“SAÇIM DÜZLEŞSİN İSTİYORUM” Toplu konutlarda annesi ve küçük kardeşiyle yaşayan 9 yaşındaki Junior ve iki çocuğuyla birlikte yaşamını sürdürmeye çalışan annesinin hayatları, uzayıp kısalmadan ama gitgide gerilen bir çizgide devam etmektedir. Junior’ın en büyük hayali, kıvırcık saçlarını düzleştirip dans kostümünü giymek ve kafasındaki fotoğrafı çektirmektir. San Sebastian’da Büyük Ödül’ün yanı sıra Özel Mansiyon ve Selanik’ten FIPRESCI ve Jüri Özel ödüllerini kapan, başroldeki Samuel Lange’ın oyunculuğuyla !fçilerin kalbini fethedecek Bad Hair/Kıvırcık Saç, 13.00’te Cinemaximum Fitaş 4’te. Filmin gösterimine yönetmeni Mariana Rondón da katılacak ve seyircilerin sorularını cevaplayacak.

LYNCH’LE ÖZEL Filmleriyle aklımızı başından alan usta yönetmen David Lynch’in bilmediğimiz hayatına tanık olacağımız ve yıllardır yürüttüğü meditasyon çalışmalarına eşlik edeceğimiz David Lynch: Meditation, Creativity, Peace/David Lynch: Meditasyon, Yaratıcılık, Huzur, 13.00’te SALT Beyoğlu’da.

voltrans_katalogTÜRKİYELİ TRANS ERKEKLERİN TARİHİ Türkiyeli trans erkek bireylerin ilk örgütlenme mücadelelerine tanıklık eden Voltrans, 14:30’da Cinemaximum Fitaş 1’de. Filmin gösterimine yönetmenleri Ulaş Dutlu, Özge Özgüner de katılacak ve seyircilerin sorularını cevaplayacaklar.

BÖCEK EKİBİNDEN !f’E ÖZEL FİLM Böcek filminin ekibinin !f’e özel hazırladığı ve 7-9 Şubat tarihlerinde gerçekleşen “Benimle Oynar mısın?” atölyesinde çekilen filmin gösterimi 15.00’de SALT Beyoğlu’da izlenebilir.

ÖTEKİLEŞTİRMEDEN GABRIELLE Louise Archambault’un Locarno’dan Seyirci Ödüllü dokunaklı aşk filmi Gabrielle; Williams sendromuna sahip, neşeyle parlayan 25 yaşındaki genç bir kadının hikayesini anlatıyor. 15.30’da Cinemaximum Fitaş 4’te başlayacak filmin gösterimine yönetmeni Archambault da katılacak ve seyircilerin sorularını cevaplayacak.

BELGESEL OSCAR’ININ GÜÇLÜ ADAYI Toronto’da “En İyi Belgesel” seçilen, Uluslararası Belgesel Birliği (IDA) tarafından da yılın en iyisi sayılan ve Mısır’da yaşanan olaylarda yer alan bir grup aktivistin yaşadıklarını anlatan Jehane Noujaim’in Oscar adayı filmi The Square/Meydan saat 15.30’da Cinemaximum Budak’ta.

KORKUYA KARŞI DANS ET 1985 San Francisco’sunu, geyler için belirsizlik ve korku dolu bir tarihi fon alıp 20’li yaşlarında bir modern dansçı olan Frankie’nin bu korkulara göğüs gerişini konu alan Test, saat 17.00’de Cinemaximum Fitaş 1’de.

DÜNYAYA DÜŞEN KADIN Radiohead’den Massive Attack’e, pek çok ünlü gruba çektiği videolarla ve Sexy Beast/Seksi Hayvan, Birth filmleriyle tanıdığımız Jonathan Glazer’ın Michel Faber’ın Türkçede de yayımlanan aynı adlı kitabından uyarladığı Under the Skin/Derinin Altında’sı, kendisine seksi bir kadın imajı vererek erkekleri avlayan tehlikeli bir uzaylıyı anlatıyor. Femme fatale uzaylı rolünde Scarlett Johansson’ı izleyeceğimiz bu etkileyici bilimkurgu, 1976 tarihli klasik The Man Who Fell to Earth/Dünyaya Düşen Adam’ın kadın versiyonu yorumlarıyla karşılanmıştı. 17:30’da Cinemaximum Fitaş 4’te.

letthefireburn.photo04MOVE TRAJEDİSİ BEYAZPERDEDE 13 Mayıs 1985’te Philadelphia şehir yönetiminin radikal organizasyon MOVE’u kaldıkları evden çıkartma operasyonunun bir felakete dönüşmesini anlatan, Tribeca’da Jüri Özel Ödülü’yle kutlanan Jason Osder belgeseli Let the Fire Burn/Bırakın Yansın, 19:00’da Cinemaximum Fitaş 1’de.

ŞOKE EDECEK! Sıkı sinefillerin ilk uzunu Abel’den beri takip ettikleri Hollandalı usta Alex van Warmerdam’ın izleyen herkesi şaşkınlığa sürükleyen son yapıtı Borgman/Bela, saat 19.30’da Cinemaximum Budak’ta.

YENILENMIŞ KOPYAYLA CANİLER AVCISI !f İstanbul’un kemikleşen bölümlerinden “!f kült”e bu yıl Charles Laughton’ın 1955 tarihli klasiği The Night of the Hunter/Caniler Avcısı konuk oluyor. Aslen oyuncu olarak tanıdığımız Laughton’ın ilk ve son yönetmenlik denemesi olan film, kendisine vaiz süsü veren ama aslında kendini kadınları öldürmeye adamış bir psikopat olan Powell’ın, hapishanede öğrendiği bir gerçekle bankadan soyulmuş paraların peşine düşmesini anlatıyor. Film, saat 21.30’da Cinemaximum Fitaş 1’de.

boyhood_stillKAPANIŞ FİLMİ BERLINALE’DEN Before Sunrise, Before Sunset ve Before Sunset’ten oluşan üçlemesiyle sinemaseverlerin gönlünde taht kuran Richard Linklater’ın, 2002 yılından beri her sene 4 oyuncusuyla buluşarak çektiği Çocukluk, sinema tarihinde eşi benzeri olmayan, muazzam bir proje! Geçtiğimiz hafta Berlinale’de Altın Ayı için yarışan Çocukluk, !f İstanbul’un da kapanış filmi. 22:00’de Cinemaximum Fitaş 4’te.

 

+ There are no comments

Add yours