!f Gaste yazdı: Twitter kralı Jodorowsky


!f gaste # 7
Santa Sangre : Fitaş I / 13.00

Yazan: Pelin Turgut

‘Kendi hastalıklarımdan sanat üretmek istemedim. İyileştirici gücü olan sanat yapmak istedim.’ Alejandro Jodorowsky

Dünyanın en popüler twittercı’larından biri ve 82 yaşında. ‘Her gün bir saatimi ayırıyorum’ diyor. ‘O da bir tür sanat.’ ‘Kitap devri bitti mi?’ diye soruyorum, gülüyor. ‘Hayır. Ama twitter’da gençlerle konuşabiliyorum.’ Çok da şaşmamak lazım. Jodorowsky galiba her daim genç olanlardan. Twitleri aforizma gibi. Oku, üzerine yat cinsinden.

‘Gençken zamanı çok çar çur harcadım,’ dedi yemekte. ‘Hep çok enerjim vardı, ama partiler, içki, eğlence derken ancak 33 yaşındayken aklım başıma geldi de çalışmaya başladım. Şimdi az vaktim kaldı, çok çalışmam lazım.’ Oturup saydı, devam eden yedi tane projesi var. Çoğu çizgi roman. Moebius dahil dünyanın en önemli çizerleriyle çalışmış. Yeni oyunu var, bu yıl Avignon’da sahnelenecek. Mayıs’ta bir tür rehber niteliği taşıyan ‘psiko-jeneoloji’ (aile dağarcığı) üzerine kitabı çıkıyor.

Serseri hayatını değiştiren insan ise Meksika’da tanıştığı Zen rahip Ejo Takata. ‘Gerçekten,’ dedi, ‘hayatım o an dönüştü.’ Ondan ‘master’ diye bahsediyor. Master bir kere bulundu mu, ömrünün sonuna kadar seninle. 60ların sonlarına doğru Takata’nın yanına gittiği sıralarda yıldızı parlayan bir yönetmen, egosu kendi deyimiyle, pek yerinde. Saatlerce meditasyonda oturuluyor. Ona çok zor gelmiş hiçbir şey yapmadan oturmak. Aralarda sadece yarım saat uyku molası veriliyor. Molalardan birinde apar topar kaldırılıp rahibin yanına götürülüyorsun. Sana bir koan soruyor. (Zen bilmecesi) Bilemeyince ‘dang’ diye kulağında gong çınlıyor. Jodorowsky’e ‘Başı ve sonu yoktur, nedir?’ diye soruyor. Zihninden bin tane cevap geçiyor. Zaman mıdır? Evren midir? Nasıl cevaplasa?

Kulağında gong patlamış. ‘O zaman anladım. Ölmeden ölmem lazım. Zihnimin ölmesi lazım. O saate kadar hep zihnimde yaşamışım.’ Takata ile uzun yıllar bu konuda çalışıyor. Onunla birlikte Jodorowsky’nin spiritüel yolu başlıyor. Usta bir meditasyoncu oluyor. ‘Psycho-magic’ adında, bilinçaltının sembolik dilini kullanan bir terapi yöntemi geliştiriyor. Otuz küsur yıldır tarot ile çalışıyor; bu konuda bir başyapıtı var. Kaybolmaya yüz tutan Marsilya tarot kartlarını yeniden kazandırıyor.

Twitter ile olan uyumu aslında anlaşılır. Jodorowsky özlü sözler ansiklopedisi gibi. ‘Ülkeler bir ilüzyondur. Tek gerçek memleket bu yeryüzüdür.’

gaste tam sayfa; read in english

+ There are no comments

Add yours