!f Gaste yazdı: Seks, uyuşturucu & Naked Burroughs


!f Gaste # 6
Fitaş I / 19.30

Burroughs & Ginsberg

‘Be just and if you can’t be just, be arbitrary’ Burroughs
(Adil olun, olamazsanız keyfinize göre takılın)

Henüz 25 Yaşında Yony Leyser ve 4.5 yıllık çalışmanın üzerine yüzyılın en büyük ikonlarından biri hakkında şimdiye kadar yapılan en kapsamlı belgeseli çekiyor. Hep bilip, hiç tanımadığımız bir adamın iç dünyasına sokuyor bizi. William S. Burroughs: İçerdeki Adam.

İçerdeki adam çünkü yazdığı kitaplarla, yaptığı konuşmalarla ve aktivizimiyle birçok duvarı yıkmasına rağmen, içe dönük, kendi özelinde yaşayan bir adam Burroughs. Dışarıdan bakınca buz gibi soğuk, muhafazakar bir lordlar kamerası üyesi kadar hep ağır, hep ciddi, hep yaşlı ve takım elbiseli. İnsanlara uzak, nihilist, haklarını dibine kadar savunduğu geyler dahil, hiç bir ortama ait görünmeyen, görüntülerde fotomontajlanmış kadar eğreti duran ürkütücü bir figür. Kapalı bir kutu. Öte yandan ondan sansürsüzü yok. Bu kadar içeride yaşayıp, bu kadar dışından düşünen birini anlatmak zordur herhalde. Bilip tanımamamız boşuna değil. Ama Leyser, Clash, Iggy Pop, Patti Smith gibi Burroughs’un arkadaşlarıyla yaptığı derin sohbetlerle konunun özüne inmiş. Biraz highlight:

Allen Ginsberg ve Jack Kerouac ile birlikte beat jenerasyonunu başlatan bir karşı kültür ekolu. Dönemin uyuşturucu çılgınlığında dahi, afyondan eroine sınır tanımaz deneyimleriyle çağdaşlarını ürküten bir bağımlı. Neredeyse homofobik bir eşcinsel ve eşcinsel hakları savunucusu. Sarhoşken karısını yanlışlıkla öldüren bir yazar. Hiç hüküm giymediği gibi kendi deyimiyle: ‘Şu korkunç sonucu kabul etmek zorundayım: Joan’un ölümü olmasa asla yazar olamazdım’ Alkolden genç yaşta ölen oğluyla hiç ilgilenmemiş ama bunun acısını çekmiş bir baba. Sadece polislerin silahlı olduğu bir toplumdan çok ürktüğünü söyleyen ateşli bir silah savunucusu.

Öte yandan müthiş aşk korkusu.. Döneme tanıklık edenlerin güçlü tahminlerine göre, Allen Ginsberg’e karşı ömür boyu hissettiği hiç söze dökülmemiş büyük platonik aşkı.. Genç oğlanlarla kısa süreli seks arkadaşlıklarıyla geçen upuzun bir takılmalı hayat. Onca uyuşturucuya, acıya, alkole, korunmasız sekse – ortamlarda hep ilk uyuşturucu iğnesini o yaparmış. Etrafındakiler sapır sapır ölmüş AİDS’ten — 1997′de 83 yaşında ölüyor Burroughs. Ginsberg’den dört ay sonra… Geride 18 roman (Naked Lunch!), bir dolu hikaye, essay ve efsaneleşmiş bir isim bırakarak..

gaste tam sayfa; read in english

1 comment

Add yours

+ Leave a Comment