!f Gaste yazdı: Kids are all right, yetişkinler değil.


!f Gaste # 11
Fitaş IV / 19.00

Yazan: Emrah Güler

“I wish you were gay, you’d be much more sensitive,” (keşke gey olsaydın, daha duyarlı olurdun) annenin oğlu ile ilgili serzenişi- Filmden

Amerikan sinemasında aile çöktü mü tam çöker. Koca bir gürültüyle. Her şey yolunda gittiğinde ise öyle bir iyimserliğe bulanır ki, aile gerçeküstü bir şeye dönüşür. Lisa Cholodenko’nun filmi İki Kadın Bir Erkek, iki ucu da reddeden bir film. Burada karşılaştığımız aile kendine has DNA’sıyla, hiç bir kategoriye girmeyi kabul etmeyen bir aile.

Annette Bening ve Julianne Moore’un canlandırdıkları Nic ve Jules, yapay döllenmeyle iki çocuğa sahip olmayı başarmış, kendi çekirdek ailelerini kurmuş lezbiyen bir çift. İki ergen evlat Joni ve Laser, biyolojik babalarını bulmaya giriştiklerinde bu yapay ama son derece gerçek ailenin çatlakları da ortaya çıkmaya başlıyor.

Kaygısız ve her daim pozitif Paul (Mark Ruffalo) bir babadan çok bir arkadaş rolünü üstlenerek, kontrolü elden bırakmayan iki anneden sonra çocukların hayatlarına taze bir soluk getiriyor. Paul iki çocuğun hayatında daha fazla yer edindikçe, kadınların karakterlerindeki bozuklulukları da yüzeye çıkarmaya ve bu modern ailenin hassas dengelerini bozmaya başlıyor.

Büyük bir olasılıkla hiç bir zaman lezbiyen bir anne modeli görmedikleri için, Nic ve Jules ilişkilerini alışılagelmiş orta sınıf heteroseksüel çift modelinin üzerine oturtuyorlar. Kontrol delisi Nic evin ekmeğini getiren taraf olurken, Jules da sessizce özveride bulunan ev kadını rolünü alıyor. Bening ve Moore, muhteşem oyunculuklarıyla Nic ve Jules’u katman katman açılan karakterlere dönüştürüyorlar.

Her sene bağımsız sinemanın içinden sivrilerek sinema salonlarını ele geçiren birkaç film karşımıza çıkar. The Hurt Locker, Juno ya da Little Miss Sunshine gibi The Kids are All Right da kulaktan kulağa ismini giderek daha büyük kitlelere duyurdu ve aldığı birçok ödülle yavaşça popüler bir filme dönüşerek, dört Oscar adaylığı almayı başardı. Film yarınki Oscarlarda En İyi Film, Senaryo, Kadın Oyuncu (Bening) ve Yardımcı Erkek Oyuncu (Ruffalo) dallarında yarışacak. Oscar töreninin hemen öncesinde, AFM Fitaş’ta saat 7.00’de filmin son gösterimini kaçırmayın.

gaste tam sayfa; read in english

+ There are no comments

Add yours