!f Gaste yazdı: Fantastik Filmler


!f Gaste #2

Yazan: Emrah Güler

Gintama

Fantastik Filmler’de sınır yok

All great films, without exception, contain an element of ‘no reason'”  Lastik/Rubber

!f Istanbul’un Fantastik Filmler’i hayal gücünün sınırlarını zorlamaya devam ediyor. Canlanan nesneler, alışık olmadığımız türden psikanaliz seansları, son model animasyon teknolojileri, dünyayı işgale hazırlanan uzaylılar, uzayda hayat arayan insanlar hepsi bu senenin altı Fantastik Filmi’nde.

Tamamen iki farklı zevke hitap eden ama benzer uçukluktaki iki animasyon televizyondan sinemaya yolculuklarında !f izleyicileriyle buluşuyor. Kankalar’ın Lascarları, yaz tatillerini uyuşturucu satmanın en havalı iş olduğu, Paris’in gettolarından birinde geçiriyorlar. Bu özgün Fransız animasyonu abartılı 2D  karakterleri 3D arka plan ve efektlerle birleştiriyor, üstüne de klasik hip hop şarkılarıyla dolu bir soundtrack ekliyor. Popüler bir televizyon dizisinden uyarlanan bir başka animasyon Gintama’da geleneksel ve futuristik bir Japonya iç içe geçiyor. Filmin kahramanı Gintoki Sakata savaşçı Samuray ruhunu kuşanarak, geçmişle gelecek arasında bir yerlerde uzaylı Amantolarla savaşıyor.

El çizimi, 3D ve rotoskopun birleştiği bir başka animasyonda üç insan ve bir robot Mars’a doğru son hızla ilerliyorlar. Geoff Marslett’in yönettiği Mars’ta, Amerikalılar ve Avrupalılar kızıl gezegende varlığı keşfedilen yaşamın hakimiyeti için savaşıyorlar. Filmde sevginin dünyada, Mars’ta ya da aralarda bir yerlerde, hiç beklemediğimiz bir şekilde nasıl yeşerdiğini görüyoruz. Quentin Dupiex’nun yönettiği Lastik’te bir araba lastiği canlanıyor ve çevresindekilere dehşet saçıyor. Bir lastiği duş yaparken, kadınları dikizlerken ve televizyon izlerken görmek bulunmaz bir deneyim.

İki fantastik film, bizleri beynin en karanlık yerlerine götürüyor ve bilinçaltının ne kadar eğlenceli olabileceğini gösteriyor. İngiliz yönetmen Nick Whitfield’ın ilk filmi İskeletlerin başrolündeki iki kafadar bir tür varoluş hayalet avcısı olarak, müşterilerinin “kirli çamaşırlarını” buluyor, sonra da içlerindeki şeytanlarla vedalaşmalarına yardımcı oluyorlar. Usta Çek yönetmen Jan Svankmajer’in Hayatta Kalmak filminin baş karakteri rüyasında gördüğü güzel kadını yeniden görebilmek için bir psikanaliste gidiyor. Bu sıradışı gizem öyküsünde yenilikçi animasyon teknolojileri rüya sahneleriyle bir araya geliyor. Birbirinden uçuk bu altı film, ‘fantastik’ sözcüğüne yepyeni bir boyut getiriyorlar.

gaste tam sayfa; read in english

+ There are no comments

Add yours