!f Gaste yazdı: Düşlediğimiz film noir lezzeti ve daha fazlası; Carancho


!f gaste # 9
Fitaş IV / 21.30

Yazan: Mustafa Uzuner

‘It’s a world cinema action movie, complete with one scene that made me shout out loud in the cinema, and a jaw-dropper of a finale’ (Sinemada beni bağırtan bir sahnesi ve ağzı açık bırakan finaliyle tastamam bir dünya sineması aksiyon filmi) – Matt Bochenski, eleştirmen

Yeni  Arjantin Sineması, kimi filmleriyle geçmiş !f’lerden de evrimine tanık olabildiğimiz, kendisini dolaşımda olan diğer ‘yeni dalga’lardan keskin bir şekilde ayırabilmesiyle dikkat çeken bir ülke sineması. Filmlerin birçoğunda yeniden ‘yeni-gerçekçilik’ arayışı ve anlatımda risk almaktan kaçınmama gözlemleniyor. Ve belki bütün bu filmleri ortak paydada birleştiren şey,  sıradan tür filmleri yaparken bile malzemelerine katabildikleri kişisellik ve ‘deneycilik.’ Bu sene !f’in iki Arjantin filminde de bu var .

Pablo Trapero’nun  6. uzun metrajlı filmi Carancho, birçok uluslararası festivalde İspanyolca ismine sadık kalınarak çevrilmeden bırakıldı. Kelimenin anlamı ‘akbaba’ ama aynı zamanda Sosa’nın (Ricardo Darin) film boyunca tanık olduğumuz çelişkilerinin de bir metaforu. Darin’e başrolde, Trapero’nun eski eşi ve yapım şirketinin ortağı, aynı zamanda son filmlerindeki vazgeçilmezi Martina Gusma eşlik ediyor. Yeni atanmış bir doktor rolünde..

Sosa, diğer birçok yozlaşmanın ortasında, araba kazalarında uzmanlaşmış fakir insanları müşterileri bellemiş bir avukat. Görevini kötüye kullandığı için avukatlık lisansı elinden alınmış. Ama buna karşılık, mafya, polis, doktor ve diğer avukatların da içinde bulunduğu bir şebeke tarafından, yasal ve sağlık sistemindeki boşlukları kullanarak yeni kaza geçirmiş kurbanlar bulması için tehdit edilip, kontrol altında tutuluyor. Bu sırada, bu gece hikayesine ve metafora uygun biçimde av peşindeyken Luján’la tanışıp, onun peşine düşüyor. Luján’ı, aşırı yoğun gece iş temposundan ancak aldığı uyuşturucular ayakta/sınırda tutabilmekte. Sosa, düzelmeye ve geçmişiyle arasına bir bariyer çekmeye karar vermiş ama geceye ait yeraltında bekleyen diğer yaratıklar bunun gerçekleşmesine öyle kolay kolay izin verecek gibi değil.

Film, Trapero’nun büyüdüğü ve ilk filmlerini çekmiş olduğu Gran Buenos Aires’in San Justo bölgesinde geçiyor. Bu devasa kara parçası, Arjantin’in yozlaşmakta olan orta sınıfı tarafından doldurulmuş, güncel filmlerde çokça bahsi geçmeyen bir banliyö bölgesi. Carancho‘nın anlatısal yüzeyine düşen kusursuzca kurgulanmış ve montajlanmış gerilim/noir filmi görüntüsünün ardında, ilk bakışta görülmesi zor bir tarafı var. Arjantinli eleştirmen/film programcısı Quintin’in de belirttiği gibi, Trapero bir yandan oyunu oynamayı kabul ediyor, tıpkı Darin gibi çok yetenekli bir zanaatçı ve yaptığı işi inanılmaz yetkinlikle ifşa ediyor, sınırlarını zorluyor, ama diğer yandan bize bunu ortaya koymanın farklı yollarının da olabileceğini kanıtlıyor.

gaste tam sayfa; read in english

+ There are no comments

Add yours