!f gaste yazdı: Aptallık Çağı/Age of Stupid


#Gaste 10
Fitaş 13.00

*Aptallık çağının ardındaki tabloyu, filmin lansmanından kısa bir süre patlamaya başlayan iklim politikalarını, !f Gaste için Benjamin Holland yazdı.

aptal ‘Buradan, filmin kurguladığı o kıyamet noktasına nasıl varabileceğimizi hayal etmek, maalesef bugün artık daha da kolay’

Pek Parlak Değil

Aptallık Çağı, bizi iklim değişikliği nedeniyle dünyanın neredeyse yaşanmaz olduğu bir geleceğe götürüp, olayların gidişatını değiştirebileceğimiz ama aptallığımızdan ötürü hiçbir şey yapmadığımız ikibinli yılların kritik anlarına götürüyor. Öfkeyle. Yöntem çok çarpıcı. Yapımcıların kıyametin sağ kalan kalesi olarak neden Pete Postlethwaite’i seçtiklerini de anlayabiliyorsunuz. Gerçekte aynı aptallığı yapmamamız konusunda bizi ikna edebilecek kadar sert ve utandıracak kadar ahlaki bir otoriteye sahip.

Ama gidişata bakılırsa, hala akıllanmıyoruz. Film geçen yıl Mart ayında gösterildiği zaman, aktivist yazarları Frannie Armstrong ve Lizzie Gillet, muhtemelen siyasi ve entellektüel ortamın kendi lehlerine döndüğünü hissediyorlardı. Yeni ABD başkanı iklim değişikliğini ciddiye alacağına söz vermişti. Dünyanın dört bir yanındaki politikacılar, Kopenhag’daki Aralık zirvesinde herşeyi ters yüz edecek küresel bir anlaşma çıkaracaklarına dair umut aşılıyorlardı. Armstrong ve Gillet’in, 2010’da karbon emiliminin yüzde 10 azaltılması için başlattıkları 10:10 kampanyasına imza atan 60 bin kişi arasında, bakanlar da vardı.

Rüzgar tersine döndü

O günden bu güne herşey tepetaklak oldu. Kopenhag’dan ele gelir bir şey çıkmadı. Daha kötüsü, bilim adamları arasında dolaşan binlerce e-postanın ve dökümanların sızdırılması sonucu, iklim değişikliğine insanların neden olduğu teorisini desteklemeyen verilerin çıkarıldığı ortaya çıktı. Birleşmiş Milletler geçen ay, Nobel Ödüllü 2007 İklim Değişikliği raporundaki apaçık bir hata için özür dilemek zorunda kaldı.

Bugün itibariyle,Uygunsuz Gerçek ve Aptallık Çağı gibi filmlerle yaratılan ivme kaybedilmiş görünüyor. İnsanları iklim değişikliğini ciddiye almaya ikna etmek zorlaştı. Şu anda gülenler iklim değişikliğine kuşkuyla bakanlar ve onların enerji sanayindeki destekçileri oldu. Postlethwaite’i insan-sonrası gezegeninin üzerindeki ‘hi-tech’ kabininde huzursuzlukla kıpırdanırken izlerken, buradan oraya nasıl varabileceğimizi hayal etmek maalesef bugün artık daha da kolay.

gaste tam sayfa; read in english

+ There are no comments

Add yours