!f Gaste yazdı: Açılalım, güzelleşelim..


!f gaste # 4

İki yıl önce hükümet açılım dedi. Bir heyecanlandık hepimiz. Sonra.. sonrası pek yok.. Bizde var ama. Bu sene dağlara açıldık. Yine insan hikayeleri üzerinden öteki tarafta neler oluyor, savaştıklarımız kimler, ne kadar yakınımızda ne kadar uzağımızdalar? Önyargısız bakabilmek mümkün mü? Karşı duracaksak da, biraz da içeriden bakıp karar vermek, zihinlerimizin en çok ihtiyacı olan açılım değil mi?

İran, Irak ve Türkiye arasında sıkışan Kandil Dağları mesela, kürtlerin o ülkelerdeki sıkışmışlıklarını da anlatıyor metaforik olarak. Hem özgürlük, hem çaresizlik, hem savaş demek Kandil. Ama bir boyutu daha varmış, kayıplarını arayan Türk, Kürt, Iraklı ve İranlılar için. Umut. Binbir gece masalı gibi bir kurgu içinde üç kafadar zamanında aşık oldukları Nesrin’i arıyor yana yıkıla. Bu masal içinde pek çok gerçek öğreniyoruz bu dağlar hakkında.

Altı PKK’lı kadının örgütten ayrı kurdukları yaşamı anlatan Ağrı Dağı Kadınları, seçkinin belki de en radikal yapımı. Türkiye’de, hem de en feodal, muhafazakar ve ataerkil bölgesinde, hem kürt, hem PKK’lı, hem feminist olmak nasıl bir şeydir? Bunların hepsinden kaçmak için kendilerine muhteşem Ağrı Dağı’nın eteklerini yurt  edinmek?  Ne kürt ne türk toplumunda paylarına düşen rölü sevmeyip, sevdikleri gibi yaşamayı seçenler..

Sözdar, Sözünü Yaşayan Kadın, bizi tamamen farklı bir kadınla tanıştırıyor. Evde anne babasının bile oğlum dediği, erkek gibi bir kadın Nuriye Keşbir. Hollanda’da tutuklanmasından sonraki süreci, Türkiye’ye iade korkusunu, Kandil’e kaçışını izliyoruz. Keşbir PKK’nın aranan liderlerinden…Bu yüzden izleyici için belki en hassas ama en çok izlenmesi gereken belgesel. Hem çok nevi şahsına münhasır hem de herkes gibi biriyle tanışıyoruz.

Geçen yıl kendine batıda, Türkiye’de yer edinmeye çalışan, ayrımcılığa maruz kalan Kürtleri izlemiştik. Paneller düzenlemiştik. Hüseyin Karabey teşekkür ettikten sonra, bunu yapabildiğimiz için, hala teşekkür edebiliyor olmanın bu konuda ne kadar geride olduğumuzu çok iyi anlattığını söylemişti. Haklıydı. Bu yıl bir adım daha ilerledik sanki. Kimse teşekkür etme ya da kınama ihtiyacı duymazsa epey ilerlemiş olduğumuza kani oluruz.

+ There are no comments

Add yours