!f Gaste konuştu: Tatiana Issa


!f Gaste # 3
Fitaş 1 / 17.30

Yönetmenler Tatiana ve Raphael'in ödül sevinci. Sadece bir tanesi:)

“We are not men, we are not women, we are people” Dzi Croquettes

Dzi Croquettes Brezilya’yı sallareken, onların arasında yaşayan 7 yaşında bir kızmış Tatiana. Şimdi 40’larında ve Dzi Croquettes tamamen unutuldu. Yani Tatiana ve Raphael bu belgesli yapana kadar. Kadın kıyafetleri içinde bir grup erkeğin inanılmaz avangart kabaresi 70’lerin diktasıyla alay ederken, tüm Brezilya kültürünü değiştiriyor. Baylar Bayanlar: Dzi Croquettes…

Dzi Croquettes’in yaptığı neydi?

Grup 70’lerde çok önemliydi. Kültürümüzü pek çok açıdan değiştirdiler. Müziği, dansı, insanların konuşma tarzını.. Şimdi sözlükte olan yeni kelimeler icat ettiler. Gey oplum için bir sürü kapı açtılar. Dünyayı fethettiler, sonra aniden unutuldular. Tamamiyle silindiler. 40 yaşından genç olan hiç kimse Dzi Croquettes’ı hiç ama hiç duymamıştı.

İnsanlar kültürlerini değiştiren bir şeyi nasıl unutur?

Brezilya’da dikta rejimi vardı. Bir süre sonra yasaklandılar ve Paris’e gitmek zorunda kaldılar. Diktatörlük arşivdeki her belgeyi sildi. Bu filmde kullandığımız tüm görseller Almanya’dan. Hikayeyi geri getirmenin zamanı geldi diye düşündüm. Çok önemliydiler ve genç neslin onları bilmemesi haksızlık. Pek çoğu AİDS’ten öldü. Üç tanesi öldürüldü. Unutuldukça unutuldular. Bu filmin bu kadar başarılı olmasının en önemli sebeplerinden biri de bu. Ülke tarihinde en çok ödüllendirilen belgesel oldu. Sinemalarda beş aydan fazla oynadı ve bir belgesel için bu inanılmaz.

Ama bu bildiğimiz belgesellerden değil. Çok eğlenceli. Danslar, şovlar inanılmaz!

Eve tama Brezilya’daki insanlar için farklı bir anlamı da vardı. Pek çok kişi sinemadan ağlayarak çıktı. Bilmediklerine inanamadılar. Genç nesil twitter ve facebook’larında ‘aman tanrım gördün mü? Nasıl hiç duymadık?’ tarzı mesajlar attı birbirlerine..

Dikta rejimine nasıl bir cevap verdiler?

İktidarın en vahşi zamanlarında ilk gey hareketi oldular. Sokakta beş kişi toplaşsa içeri atılıyor, evde kitap barındırmak suç saylılıyor, gece 10’dan sonra dışarı çıkılamıyordu. Pek çok şarkı yasaklandı. Pek çok sanatçı sürgüne yollandı. Böyle bir ortamda tiyotrada 600 kişi ve kapıda içeri girmeye çalışan binlercesi..Getirdikleri şey neredeyse bir felsefe. Birbirimizi sevelim. Kabul edelim. Biz kadın değiliz, erkek değiliz, insanız.

gaste tam sayfa; read in english

+ There are no comments

Add yours