!f Gaste konuştu: Sundance formülünü !f’e taşıyanlar


!f gaste # 9

Michelle Satter

‘We believe that films are willed into existence. If you have a fire in your belly to tell a story, you’ll figure out how to do that’ Michelle Satter.

Michelle Satter ve Alesia Weston, filmler aracılığıyla kültürler arası diyolog geliştirmeyi amaçlayan Film Forward programı için Sundance’ten geldiler. Sundance lab modeli bu işbirliğini bir adım daha ileriye götürüp, dört yönetmenimize senaryoları üzerinde Sundance danışmanlarıyla birlikte çalışma fırsatı verecek. Ayrıca Cumartesi bütün gün herkese açık panellerimiz olacak. Sundance senaryo formülünü öğreneceğiz.

Sundance Lab’in misyonu nedir?

Michelle: Filmciler için yazma, yönetme ve yapımcılık zanaatlarını geliştirebilecekleri güvenli bir alan yaratmak.

Bu lab’den çıkan ünlü yönetmenler kimler?

Michelle: Tarantino, Aronofsky, Paul Thomas Anderson, Kimberly Pierce, Fukunaga, Andrew Arnold, Winter’s Bone ile Oskara aday olan Debra Granik, Yeşim Ustaoğlu ve daha pek çokları!

!f ile ortaklığınız nasıl başladı?

Alesia: Pelin ve Serra bizi buldu ve Türkiye’deki bağımsız filmcileri desteklemek istediklerini söyledi. Daha anaakım olan bağımsız sesler yaratmak istiyoruz dediler. Pelin lab’i faaliyet halindeyken geldi gördü. Yani aslında doğru zamanı bekliyorduk. 3-4 yıllık konuşmanın sonucunda !f imkanlara, biz de zamana kavuştuk.

Ya Film Forward?

Alesia: Bu yıl Obama’nın sanatlar ve beşeri bilimler komitesi tarafından başlatılan yeni bir program. Filmleri, seçilen 12 merkeze götürüyoruz. !f bu işbirliğini başlatmak için mükemmel bir yer.. Sonra programı Eskişehir ve Ankara’ya götüreceğiz. Sadece sinemalarda değil, okullarda ve üniversitelerde göstereceğiz.

Cherien Dabis & Alesia Weston

Alesia: Bu işbirliğini güçlendirmek istedik ve küçük bir lab yapmaya karar verdik. Pelin aracılığıyla lab’in yöntemleriyle destekleyebileceğimiz dört yönetmen bulduk. Lab’in yöntemi danışmanlarla derinlemesine, uzun vadeli çalışma. Onlara bir takım tavsiyelerde bulunup, işin nasıl yapılacağını anlatmak değil bu. Hikayelerinde neyi konuşmak istediklerinin özüne inmek. Cherien Dabis’in Amrika’sı Ortadoğu’da Ürdün’de yaptığımız ilk lab’ten çıkan bir film. Burada şu an yaptığımıza benziyor.

Senaryo yazımı üzerine vereceğiniz bir ipucu var mı?

Michelle: Gece yarısı Kovboylarının yönetmeni Waldo Salt, karakterlerine, ‘’bu karakterin en önemli duygusal ihtiyacı nedir?’ sorusunu sorduğunu söylemişti. Bu güzel bir ipucu. Drama çelişkiden çıkar ve pek çok yazar karakterlerini riske sokmak istemiyor.

Film yapmak isteyen ama kaynakları olmayanlara ne önerirsiniz?

Michelle: Azimleri olmalı. Biz filmlerin azimle, arzuya var edildiklerine inanıyoruz. Eğer içiniz bir hikaye anlatmak için kaynıyorsa, onu anlatmanın bir yolunu bulursunuz . Cep telefonuyla çekilen kısa filmler gördüm. Çekmek ve kurgulamak için teknoloji hazır. Toplayabileceğiniz kaynaklar var. Yazar, her gün yazar ve filmci, kaynaklar yanı başında değilse bile, her gün çalışmaya devam eder.

gaste tam sayfa; read in english

+ There are no comments

Add yours