!f gaste konuştu: Paul Hallam- Nighthawks/Gece Kuşları


!f gaste #6

GÜNÜN ROPÖRTAJI

nighthawks-yeni‘Filmin sırtında tüm eşcinsel dünyasını yansıtma yükü vardı ki, bu bir filmle tüm heteroseksüel dünyasının yansıltılmasını istemek kadar absürd.’

Paul Hallam, gey sinemasının önemli yapıtaşlarından olan Gecekuşları’nı yaklaşık 40 yıl önce Ron Peck ile yazdı ve yönetti. O şimdi bir İstanbullu. Üstelik filmin baş kahramanı gibi öğretmenlik yapıyor. Efsanevi filminin saat 19.00 da Fitaş’taki gösterimin ardından sorularınızı yanıtlıyor.

Gecekuşları bugün hala geçerli mi yoksa zamanı geçti mi?
Filmle ilgili en çok zamanı geçen şey kıyafetler. Ama okulda gey olarak bilinme meselesi tüm dünya için hala çok tanıdık.

Yapıldığında nasıl karşılandı?
Epey bir olay yarattı. Radikaller eleştirdi. Daha açık bir politik duruş görmek istedi. Gey dünyasındaki rastgele seks durumunun övülmesini istedi. Başka bir kesim de, romantik bir film aradı. Kahramanın gün batımında sevgilisiyle yürümesini, bir nevi gey dünyasının normalleştirilmesini istedi. Ama aradaki birçok kişi için ise, olağan gey dünyasını yansıtan, o dönemde yapılmış tek filmdi. Filmin sırtında tüm eşcinsel dünyasını yansıtma yükü vardı ki, bu bir filmle tüm heteroseksüel dünyasının yansıltılmasını istemek kadar absurd.

Bugün gey sinemasını nasıl buluyorsunuz?
Son derece popüler olandan, sert, vahşi ve deneyesle olanlara kadar pek çok farklı ses duyulabiliyor. Derek Jarman gibi farklı şeyler deneyenler oldu. Jarman aslında filmdeki bar sahnelerinden birinde oldukça sarhoş dolaşırken gürülüyor. Çok feci bakınıyor. Kendi filmlerinde çok farklı yaklaşımlara yönelse de bu film için, ‘Benim tüm hayatımın paketlenmiş hali’ dedi. Eskinin değiştiği ve iyiye gittiği konusunda ukalalık yapmak kolay ama küresel olarak baktığımızda, geylerin durumu iniş çıkışlar gösteriyor ve bazen geri gidiyor. Afrika’da köktenci hristiyanlar, homoseksüellerin infaz edilmesi için uğraşıyor. Türkiye açık olmasıyla biliniyor ama bu tüm İslam ülkeleri için geçerli değil. Bir festivale gittiğim zaman artık bu tür filmler arıyorum.

Türkiye hayatınıza nasıl girdi?
Havaalanından Eminönü’ye geldim. Makine yağına bulanmış araba tamircilerinin olduğu kaba bir sokaktı. Çay içip oturan birçok kişi vardı. Tüm bunlar Topkapı Sarayı’nın dibinde! Çok şık bir yer olur diye düşünmüştüm. Civardaki bir otele gittim. En üst kata çıktım. Suyun ötesine, dünyanın en muhteşem manzarasına baktım ve ‘sanırım burada yaşamam gerekiyor,’ dedim. İlk bakışta aşktı.

gaste tam sayfa; read in english

+ There are no comments

Add yours