!f gaste konuştu: Nicolo Donato-Brotherhood


!f gaste #5
AFM Caddebostan /22.00

brotherhood

“Bilinmeyene korku duyuyoruz.”

Danimarkalı yönetmen Nicolo Donato’nun filmi “Kardeşlik” (Broderskab) izleyiciyi o kadar farklı yerlerden vuruyor ki, filmi herhangi bir temaya ve türe sıkıştırmak pek kolay değil. Bir eşcinselin ölesiye dövülmesiyle başlayan film, neo-Nazi bir çetenin üyesi olan Jimmy’nin yeni elemanlarıyla yakınlaşmasıyla farklı bir noktaya ilerliyor. Jimmy ve eski bir subay olan Lars’ın ortak nefretleri iki erkeği beklemedikleri bir yakınlığa itiyor. Gökkuşağı Filmleri bölümünün dikkat çeken filmlerinden olan “Kardeşlik,” !f’in yeni bölümü Erkeklik Halleri’ne de uzaktan göz kırpıyor. Modern dünyada eşcinsellik, erkek arkadaşlığı, homofobi, ayrımcılık ve erkeklik hallerine çıplak bir şekilde bakmayı başarıyor.

Donato’nun ilk uzun metrajlı filmi “Kardeşlik,” geçtiğimiz sene Roma Film Festivali’nde En İyi Film ödülünü aldı. Jimmy’yi canlandıran David Denick ise, Tallinn Siyah Geceler Film Festivali’nde En İyi Erkek Oyuncu ödülünü aldı.

!f Gaste için sorularımızı yanıtlayan Donato, kısa cevap talebimizi ciddiye alan tek yönetmen oldu. Erkeklik, ayrımcılık ve “Kardeşlik” üzerine kısa bir sohbet ettik.

Modern erkeği nasıl tanımlarsınız?
Zor bir soru… Sanırım kendi küçük dünyanızın dışına çıkıp, büyük resmi görebilmenizle ilgili bir şey. Karşılığında bir şey verebilmek.

Homofobinin bastırılmış eşcinsellikle ilgisi var mi?
Umarım değildir. Umarım insanlar kendilerini ve başkalarını oldukları gibi kabul edebilirler. Kendini kabullenebilme farklılıkların da özgürleşebilmesini getirir.

“Kardeşlik”i tek bir sözcükle nasıl anlatırdınız?
Sevgi.

Yeni dünya düzeninde ayrımcılığın doğasını nasıl açıklarsınız?
Ayrımcılık hassas bir konu ve ülkeden ülkeye, hangi azınlıkların ayrımcılığa uğradığına göre değişiyor. Hepimizin dünyayı tanımlamaya katkıda bulunduğunu ve hala bilinmeyene karşı bir korku duyduğumuzu düşünüyorum.

!f’i daha önce duymuş muydunuz?
Hayır, ama internetten gördüğüm ve başkalarından duyduğum kadarıyla gayet profesyonel gözüküyor. Yüreğini ortaya koyan film festivallerine büyük saygı duyuyorum ve sizin de aynı şeyi yaptığınızı düşünüyorum.
(Yazan: Emrah Güler)

gaste tamsayfa; read in english

+ There are no comments

Add yours