!f gaste konuştu: Hisham Zaman/Bawke+Winterland


# Gaste 10
20 Şubat Fitaş 17.30/ 21 Şubat Fitaş 19.30

photo2

“I am not into making statements in cinema. I want to be a good story teller. I want to come out of cinema feeling richer as a human being and not feel manipulated to cry or laugh.”

Hisham Zaman’ın yürek burkan kısa filmi Bawke, 40’a yakın ödülün de sahibi. Sonra kamerasını Kürtlerin karla imtihanının absürd anlarına, Kış Ülkesi Norveç’e çevirdi. Norveç’te yaşayan Kürt asıllı yönetmen Zaman’ın filmleri, sınırlar arasına sıkışmış insanların güncel hikayelerini beyazperdeye taşıyan, “!f2: İstanbul’dan Canlı” bölümünde, bu haftasonu Türkiye’deki 20 şehirle birlikte Ramallah, Erivan ve Tangier’de aynı anda gösterilecek beş filmin arasında.

Bawke çok güçlü bir film ama ne kadar gerçek?

Film Kürtleri değil, Kürt bir babayı ve oğlunu anlatıyor. Filmin hiç bir yerinde hangi ülkeden olduklarının sözü geçmiyor. Herkes bu iki karakterle özdeşleşebilir. Benim için, bir baba ve oğlun daha iyi bir yaşam istemelerini anlatmak önemliydi. Yeni bir ülkeye geldiklerinde daha da sert bir durumla karşılaşıyorlar ve baba bir karar vermek durumunda kalıyor. Filmi çektiğim 2004’de, 20 çocuk anne ve babaları tarafından Norveç’te mülteci kamplarına bırakılmıştı. Başka seçenekleri yoktu. Bu babanın son kozu. Oğlunu bir kez daha o kamyonun altında kaçıramayı göze alamaz.

Bu hikayeler sizin deneyimlerinize ne kadar yakın?

Bazen benim yaşamımla bir ilgisi yok ama bana yakın hikayeler, çünkü ben de benzer yolculuklar yaptım. Bu yolculukları kurgu hikayelere dönüştürüyorum. Otobiyografik diyemem ama ararsanız beni bulabilirsiniz

‘Kürt olmak politik olmaktır’ dediniz. Bu, film çekerken aynı zamanda bir yük olabilir mi?

Kendimi özgür hissediyorum. Norveç’te yaşıyorum ve hangi konuda film yapmak istersem yapabilirim. Tabii ki, toplumun benden Kürt sorunlarına değinen filmler yapmam konusunda bir beklentisi var. Ama ben sinemada bir bildiri sunmuyorum. Beni etkileyen insanların hikayelerini, karakterlerini anlatmak, bu kişileri oldukları gibi göstermek istiyorum. İyi bir hikaye anlatıcısı olmak ve duygularımı sinemayla dışavurmak istiyorum. Sinemadan çıktığımda bir şeyler hissetmek, insan olarak daha zenginleşmiş olmak istiyorum. Ağlamaya, gülmeye ya da eğlenmeye manipüle edilmiş olmak değil.

Kürt festivalleri hakkında ne düşünüyorsunuz?

Kürt sinemacılar tarafından çekilen filmleri gösterdikleri için önemli olduklarını düşünüyorum. Normalde birbirleriyle karşılaşmayacak sinemacıların bir araya gelmeleri, deneyimlerini ve görüşlerini paylaşmaları açısından bir alan yaratıyorlar. Hepsinin ortak bir noktası var. Hepsi Kürt ve hiç birinin tanınmış bir ülkesi yok. Politik değil ama politikanın sonuçları üzerine filmler yapıyorum. Politikanın insanlar üzerinde nasıl bir etkisi var? Ben neden doğduğum şehir Kerkük’de değil de Norveç’teyim? Neden insanlar Norveç’e ulaşabilmek için bir kamyonun altında yolculuk yapmayı göze alıyorl? Neden bir pasaport alıp, bir yolcu koltuğunda Norveç’e gidemiyorlar? Daha iyi bir yaşam için neden hayatlarını riske atmak zorunda kalıyorlar? Demek arkada bıraktıkları hayat çok çok daha kötü.

gaste tam sayfa; read in english

+ There are no comments

Add yours