!f gaste konuştu: Emre Şahin


# Gaste 9
Fitaş/15.30
emre-3‘Tarantino, Steven Soderbergh’in yaptıkları türden, hem düşündürüp hem eğlendirebilen, hem de iş yapan filmler pek yok. Benim amacım onu yapmak’

Çanta kısa filmiyle Amerika’da Beverly Hills Festivali’nde sinematografi ödülü alan Emre Şahin, çantayı 40‘la çarptı ve !f izleyicisiyle buluşturdu. Filmlerini burada çekip, Hollywood’da kurgulayan Şahin, kredi kartlarından borçlanarak tam bağımsız kafayla çektikleri filmini anlattı.

40’da da Çanta var. Başka ne var?
Çanta biraz daha kısa oldugu için sırf eğlenceye odaklanmıştı. Çantanın ana hikayesini alıp büyüttük, daha ciddi konulara da girebildik. Mesela, Türkiye’deki Afrikalı’ların durumuna bakıyor biraz.

Belgeselcisiniz ama film tesadüflerle, mistisizimle dolu…Siz nerde duruyorsunuz?
Biçimsel olarak belgesele yakın duruyor aslında. Mesela çoğunlukla omuz kamerası kullandık. Ama konu kurgusal. Amacım iki dünyayı bir araya getirmekti. Normal hayatta olmayacak bir şeyi, gerçekçi bir şekilde işlemekti. Benim durduğum yer de tam ortası. Sinemacılık okudum. Belgeselcilik yaptım. Şimdi yine sinema. Yani yüzde 50, yüzde 50.

Çok renkli küfürler var. Türkçenin küfür dili İngilizceden daha mı zengin?
Küfür etmesi en zevkli ve renki dil bence Türkçe!

Türk filmlerini nasıl buluyorsunuz?
Patlama değil de, büyüme döneminden geçiyor ama bu sefer de fazla büyüdü gibi geliyor bana. Senede 70, 80 fılmi şu anda sinema sektörünün çıkarabileceğini zannetmiyorum. Prodüksiyon konusunda uluslararası çapta hala eksiklerimiz var. Para olarak iyi iş yapan filmler var. Sanat olarak sağlam yapımlar var ama arası henüz pek yok. Hani Tarantino, Steven Soderbergh’in yaptıkları türden, hem düşündürüp hem eğlendirebilen, hem de iş yapan filmler… Benim amacım da biraz o.

Hollywood ve Türkiye arasındaki en çarpıcı farklar?
En büyük farklar bence ön prodüksüyon ve planlama aşamasında. Ve tabi ki çekim koşulları. Orada, günde 10-12 saati kesinlikle geçirmiyorlar ama burda 18 saat, 24 saat hatta 36 saat çekim yapıyorlar. Burada nedense herşey daha hızlı yapılıyor. Bunu iyi anlamda söylemiyorum. Biraz geçiştiriliyor gibi geliyor bana.

Filmde Guy Ritchie havası var. Benzetiliyor musunuz?
Evet ama kendisini çok da sevmiyorum. Ama olabilir. Tarantino, Soderbergh kariyer olarak çok hoş geliyor. Soderbergh, senede iki üç film yapabiliyor ve hepsi birbirinden farklı olabiliyor. Türklerden Fatih Akın bana yakın. Nuri Bilge Ceylan farklı ama hoşuma gidiyor.

!f gaste video

gaste tam sayfa; read in english

1 comment

Add yours
  1. Murat Aşkın

    bir kaç kişi dışında Türkiye’de kimse sinema falan yapmıyor ! kimse kimseyi kandırmasın.

+ Leave a Comment