!f Gaste konuştu: Dört Aslan’ın yönetmeni Chris Morris


!f Gaste # 10
Fitaş IV /12.00 ; yarın AFM İstinye 19.30

“I think they get drawn into this in a similar way that people give money to charity”

Terörist’ denenleri üç yıl araştırdıktan sonra Chris Morris, bu eylemlerin planlanması ve gerçekleştirilmesi aşamasında yaşanan absürdlüklere inanamamış. Bu hali hazırda gülünç malzemeden bir komedi filmi yapmaya kara vermiş ve hakikaten çılgın bir komedi çıkarmış ortaya: Dört Aslan

Ne tür gülünçlüklerle karşılaştınız?

Mesela 11 Eylül’ü planlayan Albay Muhammed, televizyon röportajından önce kendisini şişman göstermeyecek bir kostüm bulmak için terör yaratmış. Kanada başbaşkanına suikast planlayan biri başkanın kim olduğunu unutmuş. Birden aslında bunun hiç de şaşırtıcı olmadığını farkettim. Her işte hata yapan insanlar bulursunuz. Sadece hata yapan değil, insana ait davranışlar sergileyen. Projeyi tetikleyen buydu.

Neden onları çok normal insanlar olarak kurguladınız?

Çünkü öyleler. Anormal değiller. Anormal bir işe kalkışan gündelik hayatlarında tamamiyle normal olan kişiler.

Ayrıca sadece beyaz değiller ama çok İngilizler.

Devam eden terörist davalarını izlemeye yüksek mahkemeye gittiğimde ve hatta dinleme kayıtlarına baktığımda çok İngiliz olduklarını gördüm. Konuşmaları, ifadeleri herşey çok İngiliz.

Neden topluma uyum sağlayamıyorlar o halde?

Sağlıyorlar. Bu da bir başka tuhaf nokta. Filmde Ömer güvenlik görevlisi olarak çalışıyor. Sistemin tamamen bir parçası. Bunun uyum sağlamamakla ilgisi yok. Zihinlerdeki gizli ve hatta kabilesel bir sınırla ilgisi var. Herkesin kendini aynı sokakta yaşadığı ya da aynı işte çalıştığı insanlardan ayıran kabilesel bağları var. Bu sisteme, yardım kuruluşlarına para verilen mekanizmalara nasıl çekiliniyorsa, öyle çekiliyorlar.

Neden intihar bombacısı olmak istesinler?

Bir kişi tek bir radikal sebep yüzünden intihar bombacısı olur şeklinde yanlış bir kart oynamak istemedik. Pek çok film bu anlatım yolunu kullanır. Bu işi yapmaya karar veren o karakterin doğasında olanlara dikkat çekmek istedik. Adaletsizlikle savaşma güdün var. Küçük bir grup insanla paylaştığın ortak bir davan var. Gizli operasyonun heyecanı var.  Ve herşeyin ötesinde doğru şeyi yaptığına dair bir inancın var. Bence o sinemasal, buna neden olan büyük dramalardan birine ihtiyacın yok bunu açıklamak için. Tabi kasıtlı olarak dürüst olmayan bir açıklama yapmak istiyorsan, ayrı.

gaste tam sayfa; read in english

+ There are no comments

Add yours