!f Gaste konuştu: Debra Granik… Oskarlardan hemen önce taze taze


!f Gaste # 4

Fitaş IV / 21.30

[vimeo]http://vimeo.com/20093555[/vimeo]Debra Granik, mütevazi bağımsız sinema dünyasından çıkıp Oskarlara kadar seyahat eden yılın en dürüst ve içten filmi Winter’s Bone’un yönetmeni. Oskarlar açıklanmadan hemen once bizimle konuştu.

Film hem karanlık, hem de iyi hissettiriyor. Sizce neden?

Varolma mücadelesinin portresi bence hep iyimserdir. İnsanların varolmak için denedikleri yolları, yaptıklarını görmek.. Formülü hazır değil bunun. Bulmak zorundasın. Akıllı ve çözüm üreten insanlar görmek hoşuma gidiyor. Bana umut veriyor.

Oradaki kadınlar hem aşağılanıyor, hem de güçlüler.

Evet öyle bir karışım var. Güç ve iktidar her zaman aynı şey değil. Güç sessiz ve derin olabilir. Patriarki her zaman göründüğü gibi değildir. Bazılarının sesi yüksek çıkar, büyük görünür ama bu, gücün nasıl dağıldığını her zaman anlatmaz.

Film çok övüldü. Bunu bekliyor muydunuz?

Kesinlikle hayır. Filminizi ilk defa göstermek çok tedirgin edicidir. Neredeyse hasta gibi olurum. Film üzerine çalışma bir noktaya kadar çok mahrem bir şey. Sen senin için neyin önemli olduğunu biliyorsun ama herkes için önemli olacak mı? Bunu bilmiyorsun. Küçük bir bağımsız filmin hayal edebileceği bütün sürprizleri yaşadık.

Bu filmde insanları kalpten yakalayan şey ne?

İnsanlar varolma mücadelesi görmeyi çok seviyor. Kalpten dürüst gibi duran insanların başardıklarını görmeye bayılıyor. İnsanların kalbini açıyor. Bu yüzden film en büyük kültür elçilerinden biri.

Film Oskara aday oldu ama siz olmadınız. Kadınlara karşı ayrımcılık var mı Oskarlarda?

Evet. İnsanlar gücü hemen bırakmıyor. Bu senenin siyahları biziz. Güzel bir soru. Ben de tam ne anlama geliyor bilmiyorum. Yönetmenlik film kadar iyi değil mi demek. Yoksa henüz o kadar fazla film yapmadık diye mi.. Yönetmen seçmenin kriterlerini bilmiyorum.

gaste tam sayfa; read in english

+ There are no comments

Add yours