!f Gaste konustu: David Dusa & Armin Frazen & vücuduyla konuşan çocuk Rachid


!f Gaste # 11

Yönetmen David Dusa Paris’te, görüntü yönetmeni Armin Franzen Berlin’de yaşıyor. Birlikte çalışıyorlar. Nasıl mı? İnternet tabii ki. Bu durumu belgeler gibi, bu işbirliğinden Armin’in deyimiyle tamamiyle yeni medyayla alakalı olan Kötülük Çiçekleri çıkıyor. Zaman zaman iphone ile çekilen film, İran’daki Yeşil Dalga hareketinin YouTube görüntüleri ve bunun gölgesinde Paris’te yeşeren iki gencin aşkını harmanlanlıyor.

Rachid’i dansederken gördüğüm anda film beni içine aldı. Kim o?

David: Aslında gerçek biri. Bazı diyologları da kendisi yazdı. Çekim yaptığımız daire bile onun. Tanıltığımızda gerçekten otelde çalışıyordu. Onu evlat edindik gibi bir şey oldu. Oğlum sayılır.

Dansetmeyi kendi kendine mi öğrenmiş?

David: Başkalarından öğrenmiş ama ders almamış. Pek çok farklı tarz öğrenmiş. En son tricks denen bir tarza takıldı. Savaş sanatları ve dansın bir karışımı. Kendisine Ninja diyor.

Onun hikayesini Yeşil Dalga hareketiyle bağdaştırma fikri nasıl çıktı?

David: Hikaye onun hayat hikayesine dayanıyor ama birebir değil. Yalnızlık kısmı kurmaca. Çok kırıldığınızda hayattan koparsınız. Rachid’in karakterini bu kopuklukla birleştirmek istedim. İran seçimlerini takip ediyordum ve sosyal ağ mecralarının burada oynadığı role inanamadım. Çok avangard bir durumdu. Bu görüntüleri topladım ve  Rachid ile nasıl birleştirebilirim diye düşündüm. Bu görüntülere güçlü bir tezat oluşturacak bir hikaye yaratma fikri geldi aklıma.

Kültürler, dinler, insanlar hakkında ne söylüyor film?

Armin: Filmde oldukça fazla zıtlık var. Kız Tahran’dan geliyor ve alkol içiyor. Oğlan Paris’te yaşıyor ve aslında kızdan daha çok müslüman gibi yaşıyor. Kız özgür olduğunu düşünüyor, oğlan özgür olmadığını. Oğlan evindeyken yalnız hissediyor. Kız dışardan gelmesine rağmen, Paris’e sanki daha aşina.

Yeni medya olayı?

Armin: Pek çok farklı medyayla çektik. Foto kamera, profesyonel video kamera ve iphone. Amaç filmin malzemesine yakınlaşmaktı. Internette pek çok video görüyorsunuz. Aslında filmin özü, kalbi bu. Bu durumu hayatımızın bir parçası olarak hissedilir kılmak istedik.

Filmi iki gün once !f’te gösterdiniz..

David: Çok iyi karşılandı. Ama Türkiye’de siyasi bir boyut da var. Avrupa’daki festivallerde nasıl sorular geleceğini bir süre sonra tahmin ediyorsunuz. Ama burada çok farklıydı. Çok politikti. Burada sorunun öznüne daha yakınsınız.

gaste tam sayfa; read in english

+ There are no comments

Add yours