!f gaste konuştu: Daniel Birman Ripstein


!f Gaste #8

photo1

‘Everything will end up being 3D. People will buy 3D glasses like a fashion statement.’

Peder Amarro’nun Günahı ile Daniel ve Ana‘nın ünlü yapımcısı, Keş!f’in juri üyesi olarak !f İstanbul’un konuğu. Ripstein, sinema endüstrisinin önündeki yeni fırsatların da tartışılacağı Pazar günkü panele de konuşmacı olarak katılacak. !f gaste okurları için konuyu önceden irdeledik.

Kriz ortamında sinema endüstrisinin önündeki yeni ufuklar neler?

Yeni yöntemler kesinlikle Internet ile alakalı olacak. Sinema artık elit sınıfın yaptığı ya da izlediği bir şey değil. Teknoloji ve internet yeni filmlerin yapılması ve izlenmesi için pek çok olanak yarattı. İnsanlar, yaptıklarını bilgisayarlarında çok basit yollarla ticarileştirebiliyorlar. YouTube gibi. Sundance Film Festivali, bazı filmleri internetten gösterdiği yeni bir girişim başlattı. İnternet yeni sergileme alanı. Geleceğin sergi alanı ama bu ötekisi artık olmayacak anlamına gelmiyor. Sinemaya gitme deneyiminin yerine hiç bir şey geçemez.

Meksika’daki yeni sinema hareketinin öncülerindensiniz…

Yeni nesil sinemacı dalgasının bir parçasıyım. Bu dalganın yönetmenleri, yapımcıları ve oyuncuları sadece ulusal değil, uluslararası sinema yapmaya çalışıyorlar. Meksika’da çok uzun yıllar boyunca sinema hep aynı insanlar ve konularla yapıldı ve çok küçüldü. Böylece, yeni olanaklar, taze fikirler çok daha önemli olmaya başladı. Bizim filmlerimiz dışarıda da değer görmeye başladı.

Seslerinizi nasıl duyurdunuz?

Çok basit filmler yaparak. Olağanüstü sanatsal değeri olan, kısıtlı bütçeli ama büyük atılım yapan filmler.

Sinemanın geleceği nasıl? Nereye gidiyor?

Sinema bir deneyim. Zaman içinde hep daha çok gerçek yarattı. İlk başta filmler sessizdi. Sonra konuşmaya başladılar. Gerçeğe yaklınlaştı. Sonra renk geldi. Bir adım daha gerçeğe yaklaştı. Ve şimdi 3D. Bir olayı üçüncü boyutunda izliyorsunuz. Yine daha gerçek. Bence bundan sonra gelecek olan şey, izlediğimizin parçası olmak olacak. Belki bir filmi izlemek ile onun parçası olması arasındaki farkı anlamayacağız. Mesela Avatar inanılmaz bir yapım. Sevenler var, sevmeyenler var ama herkes izlenmesi gerektiğinde hemfikir. Çünkü daha önce pek çok 3D film olmasına rağmen, bu ayrı bir deneyim oldu. İnsanlar gerçekten farklı bir şey hissetti. Herşey eninde sonunda 3D olacak. 3D gözlükler moda olup alınacak.

gaste tam sayfa; read in english; söyleşinin videosu

+ There are no comments

Add yours