!f Gaste konuştu: Braden King, sinemanın bugünkü dilini sevmeyen adam


!f gaste # 5
AFM Caddebostan / 21.30

“We can experience pleasure and drama through an image, through a music. I am very frustrated with idea that the ultimate use of this media is to film theatre, you know people talking and telling stories. We can do more.”

Bugünün sinema dilinin hikaye anlatımı gibi dar bir alana sıkıştığını düşünen ünlü müzik klipleri yönetmeni Braden King, ilk uzun metrajlı filmi Burada ile  sinemanın alanını genişletmeyi hedeflemiş: Hakikaten öyle olmuş. Onu dinlemek, sinemanın ne kadar daha fazla şey sunabileceğini düşündürdü bana

‘Burada’ ne demek sizin için?

Kelimenin pek çok farklı anlamı var. Film dünyada yerimizi nasıl bulacağımızla ilgili sorular soruyor. Burada neresi siye soruyor sanki. Nerde olduğumuzu, nereye ait olduğumuz nasıl biliriz. Herkesin hem bildiği, hem bilmediği bir kelime gibi. Filmdeki iki karakter kendileriyle daha içli dışlı olmak istiyor. İlişkileri, kim olduklarını yeni yollarla görmelerini sağlıyor

Sinema ne ifade ediyor size?

Çok zor bir soru Benim için sinema hikayeden çok atmosferle ilgili. Sadece filmde neler olduğuyla ilgilenmiyorum, tüm medyumla ilgileniyorum. Bence çoğu zaman potensiyeli tam olarak kullanılmıyor. Hikaye sadece resimdeki bir figür. Sinemanın temel olarak tiyotronun filmleşmesi olarak kullanılması beni bıktırıyor. Daha fazlasını yapabiliriz. Yaptık da. Avangart sinemacılara bakın. Sonra Kubrick var. Sinemayı ileriye götüren insanlar..

Ya bağımsız sinema?

Bağımsız sinemanın başarılarına seviniyorum ama yine de sinemasal form olarak çok muhafazakar bir dönemden geçiyoruz. Kurgulama, görüntüleme, hikaye anlatma tarzımız çok dar bir alana hapsolmuş. Ya da avangart gibi çok radikal. Bu ikisinin birleştiğini görmek isterim.

Siz nasıl yeni formlar deniyorsunuz?

Bu filmle ilgili farklı formlar var. Film haricinde bir de canlı üç ekranlı versiyonu var. Adı, ‘Hikaye uyuduğunda.’ Film üç ekrana bölüyor ve tekrar kurguluyor. Çok daha soyut. Ve canlı bir müzik eşliğinde gösteriliyor. Aynı filmin multi-medya formu gibi. Bu projeyi gezdiriyoruz, belki seneye buraya da getiririz.

En beğendiğiniz yönetmenler kimler?

Çok fazla var. Nuri Bilge Ceylan’ı çok seviyorum.  Antonioni, Kubrick, Wim Wenders. Steven Spielberg de harika filmler yaptı. Encounters of the Third Kind mesela.

gaste tam sayfa; read in english

+ There are no comments

Add yours