!f Gaste konuştu: Benedek Fliegauf


!f gaste # 1

‘Oedipus Complex theory is the moronic continuity of Christian morality’

Benedek Fliegauf tek kelimeyle büyüleyici ‘Rahim’ filminin yönetmeni. Filmin gösterimi için İstanbul’da. Aynı zamanda Keş!f jürisinden. !f’çiler Fliegauf’a aşina. Daha önce Orman ve Samanyolu filmini de göstermiştik. Yine en az onlar kadar hipnotize ediyor ama daha fena sarsıyor.

Filmin adının anlam ve önemini anlatır mısınız?

Rahim benim için araf. İnsanların gelip geçtiği yer. Çok sıcak ve ıslak bu yere ulaşıyoruz. Sihirli bir yer. Filmde doğum ve yeniden doğum fikriyle oynuyorum. Bu çok felsefik bir soru. Çünkü doğum ve ölüm arasında bir paralellik var. Bunu söylemek için Hindu veya Budist olmamız gerekmiyor. Ölümden sonra ve doğumdan önce ne olduğunu kimse bilmiyor. Benim için rahim bu ikisinin buluştuğu sihirli bir kapı. Film bu fikirle oynuyor.

Film gelecek kurgusu içinde bir masal gibi.

‘Rahim,’ genetikle ilgili bir film değil. Klonlama sadece küçük bir detay. Çok daha derin bir şeyi anlatmak için başvurduğum pratik bir yol. Biri bana bu film ne hakkında dese, içinde peri masalı öğeleri barındıran aşk filmi derim. Aşık olduğumuzda çok güçlü bir duygunun kuklaları, köleleri oluyoruz. O kişiye neden aşık olduğumuza dair nedenler arıyoruz. Ama aslında bu saçmalık. Her aşık olduğumda onun güzelliğini hissediyorum ama aynı zamanda beni kukla gibi oynatan bu kör, mantıksız, şiddetli gücün etkisini hissediyorum. Bunun peşinden gitmek zorundayım çünkü başka şansım yok. Bu filmde de böyle oluyor. İlk bakışta aşık oluyorlar ve tüm süreçte bu devam ediyor.

Sanki Rebecca Tommy’i hep sevgili gibi görüyor. Anne olduğunda da..

Ama sence baba ve kızı, anne ve oğlu arasında böyle birşey yok mu? Kaba Freudien Oedipus kompleksinden bahsetmiyorum. O suç üstüne kurulu. Hristiyan ahlakının moronik devamı. Bence bu durum tamamen doğru. Ben eşim ve oğlumun tuhaf bir fanus içinde yaşadıklarını görüyorum. Şanslıysam içine girebiliyorum. Bu çok eski bir içgüdü ve öyle olmasının bir maksadı var. Filmdeki durum oyundaki bingo gibi. Sorun katlanıyor. Aralarında kan bağı yok. Sadece sosyal bir rol ve sosyal rol kan bağından zayıf.

gaste tam sayfa; read in english

+ There are no comments

Add yours