!f gaste konuştu: ALİ DEMİREL-CONTAKT’IN YÖNETMENİ


!f gaste #2
Contakt: 12 Şubat 19.30 Fitaş IV

minus-ali

Minus’un elebaşı Richie Hawtin ile çalışan müziğin görsel tasarımcısı Ali Demirel, tekno ile nasıl Contakt kurduklarını anlattı. Önce okuyun, sonra akşam filmi izleyin, çıkışta Ghetto’daki açılış konserine gelin, yaşayın.

“İlham, modern fizikteki yenilik de olabilir, bir Tarkovski filmi de”


Nasıl Contakt kuruyorsunuz? Contakt performanslarında, internet, mobil iletişim araçları ve Küp aracılığıyla iki taraflı iletişim olanağı sunuyoruz. Biz, bu ortamlar aracılığıyla performansın altyapısı ve perde arkasına dair bilgi akışı yaratırken, izleyiciler de aynı ortamlar aracılığıyla performansı etkileyebiliyorlar ya da bizimle daha uzun vadeli iletişime geçebiliyorlar. Basit bir örnek verirsem, eğer müzik yapmaya başlamışsanız ve bize demo ulaştırmak istiyorsanız, iPhone gibi bir araç kullanarak Kübe parçalarınızı yukleyebilirsiniz. Kübün içinde bir mini-bilgisayar ve RFID alıcısı var. Contakt projesine üye olanların, RFID kartı oluyor ve bu kartla performans sırasında Kübe girdiklerinde iletişim olanaklarının kapısı açılıyor.

Görsellerle müziğin uyumunu nasıl sağlıyorsun? Bu proje icin hazırladığım görseller tamamen eş-zamanlı üretilen bilgisayar imgeleri. Bunun için Apple’ın yaptığı Quartz Composer adlı bir “developer tool” kullanıyorum. Müzikdeki dinamizmi ses ve MIDI girdileri ile takip edebiliyorum. Quartz Composer sayesinde, performans sırasında internetteki etkileşimi de görsellere yansıtabiliyorum. Müzik büyük ölçüde doğaçlama oldugundan, benim görsel performansım da doğaçlama. Ama malzemeleri belli bir kavram ve estetik doğrultusunda ürettiğimden, dogaçlamayı da belli ölçüde kontrol altına almış oluyorum.

Türkiye’deki tekno olayı nasıl? Teknolojik olarak artık herkes elektronik müzik yapabilir. Ama malesef Türkiye’de elektronik müziğin sadece popüler tarzlarının dinleyici kitlesi var. Bu da kaliteli ve underground yapımcıların var olmasını zorlaştırıyor. Neyse ki internetin sunduğu imkanlarla çıkış yapmış Onur Özer gibi isimler var. Lakin onlar da Avrupa’da Turkiye’de oldugundan daha çok ilgi görüyorlar.

!f için nasıl bir şov planlıyorsunuz? !f partisinde, Contakt partileri gibi bir setup kullanmayacağız ama Minus’dan Heartthrob live ve akabinde Magda DJ performansıyla bizim label’in müzik tadlarını, festival izleyicileriyle paylaşacağız. Gecenin görsellerini Daniela Huerta yapacak. Kendisine Magda’ya müzik videosu yapmış olan genç Türk yeteneklerinden Ahmet Sait Kaplan destek verecek.

!f gaste #2 tamsayfa; read in english

+ There are no comments

Add yours