!f ekibinden top 5 (part 3)


Çok zormuş 5. Çocukları arasında seçim yapmak durumunda kalan bi anne gibi hissediyorum!

Yeşim ve Mustafa’nın filmlerini denklemin dışında tutuyorum madem.

1) Inside Job (İç İşler). İçinde yaşadığımız madde devrini iyice anlamak için. Hani hala anlamadıysanız, kimin eli kimin cebinde, para nedir, olan neden sana bana oluyor, ve neden kriz dedigin bu sistemde illa tekrar edecektir, anlatayım diyor. Corporation ve Enron gibi filmlerin bu yılki halkası. Oskar adayı. Seyrederken ateş basıyor.

2) Nuumioq. Soğuk ve ıssız ülkeler sevdam malum. Bir de Grönland’le tanıştırayım! Karlar altındaki başkenti kasaba gibi. Oyuncuların çoğu amatör, kendilerini oynuyorlar. Hikaye genç bir adamın beklenmedik bir haberle kendine doğru yaptığı bir yolculuk. Arka planda fjordlar, kocaman dağlar ve sessizlik olunca sihir kendiliğinden oluveriyor. Hem yarışma filmi, yönetmeni de burada olacak.

PS Aynı buzullar sevdası yüzünden Sundance ve Berlin’den ayağının tozuyla bize yetişen Andrew Mclean’in Alaska’da geçen ilk filmi On the Ice‘ı da çok merak ediyorum. Andrew ve eşi/yapımcısı Cara filmi sunmak üzere İstanbul’da olacaklar. Gidelim, görelim, tanışalım.

3) Living on Love Alone/ Aşkla Yaşamak. İlk girdigim işteki ilk görevim kurum adına muhtelif insanlara hepsi bir format teşekkür mektubu basmak ve postalamaktı. 500 mektubu doğru formatlayıp basmak 2 günümü aldı. Üçüncü gün patronun ofisine mektuplara imza atması için girdiğimde yüzü ekşidi. ‘Aa’ dedi. ‘Tarih ile Dear Mr.. satırı arasında dört boşluk bırakmışsın!’ Üç olmalıymış meğer. Bana cık cık. Kağıtlar çöpe. Bu filmi izlerken böyle saçma şeyler hatırladım işte. Kalbim hepimizin 23 yaşı adına bi buruldu. Julie’yi çok seveceksiniz.

4) Utopia in 4 Movements. Seyretmedim, bilmiyorum, ama çok heyecanlıyım. Yönetmen Sam Green beraberinde 4 müzisyenle geliyor. Sundance’de görenler benzersiz olduğunu söylüyorlar. İnteraktifleşeceğiz!

5) Women of Mt Ararat / Ağrı Dağı’nın Kadınları. ‘Onlar için dağ bir özgürlük alanı; kimseye hesap vermeden, kendi bedenleri üzerinde sadece kendilerinin söz hakkı sahibi oldukları bir yer’.

+ There are no comments

Add yours