!f Mutfağından Kaçırmayın Dediklerimiz

!f Mutfağından Kaçırmayın Dediklerimiz


!f programınızı yaptınız mı? 2 Şubat Cuma sabahı başlayacak ön satış öncesi !f’in mutfağından ekibin ‘kaçırmayın!’ dediklerini, programınızı yaptığınız şu günlerde size rehberlik olsun diye sıralamaya çalıştık. Keşfinizi bekleyen filmlerle keyifli festivaller diliyoruz.

 

Pelin Turgut

Araby / Arap

Güzel bir rüya ya da hareketli şiir gibi, kalbimin öyle kelimesiz bir yerine dokundu. Sosyo-politik gercekliklere dair söylenecekleri bu kadar insan bir hikayeyle anlatması beni benden aldı.

Etgar Keret: Based on a True Story / Etgar Keret: Gerçek Bir Hikayeden Uyarlanmıştır

Aynı bir Keret hikayesi gibi, dünyaya yeni bir yerden bakma kapasitemi arttıran, ilaç gibi film. 

Ava İran’da bir genç kızın baskılara başkaldırışı o kadar tanıdık, o kadar vurucu ki.

 

Serra Ciliv

Milla

Valerie Massadian’ın karakterlerine saygı ve aşk duyuyoruz hep, aynı anda. 3 yaşındaki Nana’nın da, yirmilerindeki Milla’nın da hayatlarının aslında şiir olduğunu, her ikisinin de olayların akışından bağımsız güç ve güzellik barındırdığını hatırlatan feminist bir sineması var Valerie’nin. 

Memory Exercies / Hatırlama Egzersizleri

Paraguay’da 35 yıl sürmüş Stroessner diktatörülüğünde çocuklukları geçmiş, babalarını kaybetmiş üç kişinin hafızlararında, oyunların, evlerin, babalarının, korkunun, kaçmanın ve hayata tutunmanın hikayesi. Hayat devam!

The Work / Terapi

Erkekliğin yükü. Hiç bir zaman içi doldurulamayan bir kimliğin, edilinemeyen bir güç tanımının, ulaşılamayan babanın, acının hiç dile gelmediği yerin ve bütün bunlardan çıkan şiddetin içine hassasiyetle sızıyor Terapi. Bir türlü olamayan bütün erkeklere, erkekliği başka bir şekilde tanımlama umudu. 

 

Uğur Yüksel

Hagazussa: A Heathen’s Curse / Hagazussa: Kâfirin Lanet

Cadı külliyatını yeniden yazan 2015 yapımı “The Witch”i andırsa da, ilk yönetmenliğinde Lukas Feigelfeld benzersiz bir atmosfer kuruyor ve 2 saat boyunca nefessiz bırakıyor.

Invasion! / İstila!

2014’te “Fish and Cat / Balık ve Kedi” ile Uluslarası Keş!f Yarışması’nı kazanan İranlı yönetmen Shahram Mokri’nin ikinci yapıtı. Tüm film tek plandan ibaret; kurgusu, ritmi ve gerilimi adeta kusursuz. Avrupalı ya da Amerikalı bir yönetmenin elinden çıkmış olsaydı, “yılın en sıradışı ve şaşırtıcı filmi” reklamlarıyla Oscar’a yürümüştü bile.

Revenge / İntikam

Son Mad Max’in feminist bakışa sahip olduğu yorumlarına karnınız toksa size Revenge’i verelim. Coralie Fargeat bir buçuk saat boyunca sadece çölde geçen bu ilk filminde o kadar iyi bir atmosfer ve gerilim yakalıyor ki, kanın su gibi aktığı şiddet sahnelerine rağmen gözünüzü perdeden ayıramıyorsunuz. Filmin ve Fargeat’in Hollywood’un radarına girmesi ise an meselesi. Sonu Kathryn Bigelow’a benzemesin de… :)

Les affamés / Aç Gezenler

Çok iyi örnekleri hariç zombie türüyle aram pek iyi olmadı ama ‘Les affamés’ türe o kadar yenilikçi bir bakış getiriyor ki, benim bile kayıtsız kalmam imkansızdı.

The Wound / Yara

Güney Afrika’da geçen bu Brokeback Mountain hikâyesi,  yalnızca gey aşkının güzelliğiyle değil erkekliğe attığı o nefis bakışla da kalbimi ele geçirdi.

 

Ahmet Yaşar

Insect / Böcek

Çünkü zamansız ve tuhaf filmlerin kült yönetmeni Jan Svankmajer ‘in son filmi.

Kar / Snow

Çünkü son dönem Türkiye sinemasının en iyilerinden.

Türkiyeden Kısalar / Shorts From Turkey

Çünkü seçkiler içinde her sene daha sert ve daha samimi filmler var.

 

Dilek Aydın

 Rumble: Indians Who Rock The World / Amerikan Yerlileri Dünyayı Sarsar

Umut ve  ilham fışkıran bir belgesel.

Sınırları kalın kalemlerle çizmeye çalışanlara inat her defasında dev olup duvarları yıkan Amerikan yerlilerinin, milyon dolarlık müzik piyasasına diz çöktüren müzisyenleri hikayesi.

… milyonları peşinden koşturan müzik insanlarının yaşamlarına tanıklık ederken, notalarında hayata nasıl tutunduklarını duyuyoruz.

American Valhalla / Amerikan Cenneti

Ekrandan da olsa yaşayan Efsane Iggy Pop ve son albumü “Post Pop Depression”. Bu sefer yoldaşı Josh Homme’u da katıyor. Leziz bir albüm kayıt aşaması ve sonrasında canlı kanlı, bolca emeğin teri dolu bir turne hikayesi.

Susanne Bartsch: On Top / Eğlencenin Zirvesi: Susanne Bartsch

New York’un en gözde partilerinin, davetlerin yaratıcısı Susanne Bartsch normal olmayan olarak etiketlenmiş her şeyi arzulanan, talep edilen haline getirmeyi başarmış biri.

 

Eray Yıldız

Les garçons Sauvages / Vahşi Oğlanlar

Tuhaf ve karanlık büyüme hikayesiyle “keş!f”in sınırlarını zorladığı ve gelecek yıllarda yönetmenini bolca duyacağımız için.

Silvana / Silvana İmam: Uyandığında Beni de Uyandır

Kendini yaptığın müzikle ifade edebilmenin, aşkla var olabilmenin bir süredir izlediğimiz en iyi örneklerinden olduğu için.

The Florida Project / Florida Project

Zaten ödül sezonu takipçileri kaçırmayacaktır ama Sean Baker’ın karakterleriyle her an ilişkide olan yönetmenliği ve kamerasıyla büyüme(me) anlatısı içinde bizi o konutun daire sakinlerinden biri yapabilme kabiliyeti için.

 

Papatya Yılmaz

 High Fantasy / Aşkın Fantezi

Fantastik kurgusu üzerine insan ruhunun gerçekliğine dokunan bir film olma özelliği taşıdığı için çok merak ediyorum. Bir grup gencin ruhlarının beden değiştirmesi ırk, cinsiyet gibi olgular konusunda empati üzerine hem güçlü hem de eğlenceli bir hikaye izleme fırsatı sunuyor. Keşif yarışması adayı keşfedilmeye değer gibi görünüyor.

American Valhalla / Amerikan Cenneti

!f music seçkisinden iki müzik devi Iggy Pop ve Josh Homme’nin bir araya gelip albüm ve turne yapma hikayesi. Müzik dünyasında bu devler bu yüksek enerjileri ile nasıl bir araya geliyor, nasıl çalışıyor ve neler neler yaşanıyor tüm gerçekliği ile anlatan film hem nostaljik hem de dinamik bir anlatıma sahip.

Brawl in Cell Block 99 / 99. Blok

Karanlık ve Köşeli bölümünde en çok merak ettiğim film. Vince Vaughn’un muhteşem performansı çok konuşuluyor ama S. Craig Zahler’in yarattığı atmosferi merak etmemek elde değil. Bu atmosfere bir de muhteşem diyaloglar eklenen bolca not alacağımız bir filme benziyor.

 

Mustafa Uzuner

The Death of Stalin / Stalin’in Ölümü

Muazzam bir taşlama! 

Junkhead / Çöp Kafa

Çok deli ve orijinal bir kafası var. 

Memory Exercises / Hafıza Egzersizleri

Paraguay Hamağı’ndan sonraki bir diğer Paz Encina güzelliği. Hem politik hem de şiirsel olmayı hakkıyla başarabilen en dikkat çekici son dönem filmlerden.

Bonus: Drift / Sürüklenme

Michael Snow’un Wavelenghts’ini hatırlatan ‘dalgalı’ bir yolculuk filmi!

 

Sinan Odabaşı

Jane

Ünlü araştırmacı Goodall’ın hikayesi, hani şu şempanzenin ayrılmadan önce sarıldığı kadın. Doğanın ve yaşamın, insanın ötesinde de sürdüğünü hatırlamak için.

Arabia / Arap

Çalışmak ve seyahat etmek fiilleri batı dillerinde aynı kökten türediğine göre, daha çok “yol ve işçi” filmi çekilmiş olmalıydı.

Arabia’da yola çıkmanın amacı kendini bulmak değil, bir sonraki günü çıkarmak.

Invasion / İstila

Programın en taze filmlerinden, Balık ve Kedi ile tanışıp beğendiğimiz Mokri tek planda ısrar ederek bir polisiye anlatmış, bakalım nasıl olmuş?

 

Ceren Kalay

Human Flow / İnsan Seli

Çünkü Ai Weiwei. Çünkü bu yüzyılı şekillendirecek soruları soruyor ve insani değerleri sorgulamamızı sağlıyor.

Jane

Hayata bir övgü niteliği taşıdığı ve aşkla, tutkuyla yapılan her işin ne kadar güzel olabileceğini gösterdiği için.

How To Talk To Girls At Parties / Partilerde Kız Tavlama Sanatı

Çünkü bilmek gerekiyor.

 

Esen Saba

Kar / Snow

Gençlik ve lise yıllarına, yasaklara, aşka, eğlenceye ve üzüntüye benzersiz bir açıdan bakan, baktıran hayatlar.

Türkiye’de Kısalar / Shorts from Turkey

Çünkü gülerken şaşıracaksınız, ağlarken hayran kalacaksınız, düşünürken anlayacaksınız.

Halepli Berber / Mr. Gay Syria

Yeniden doğuş, bir hayal, umut, aşk, renk ve mutluluk hepsi bir arada!

 

Gözde Gökalemi

The Florida Project / Florida Project 

Cimcime çocuklar ve nefis renkleriyle yarattığı tablo, sizi yakanızdan tutup çocukluğunuza sürükleyecek, hazır olun. Bahçede oynamanın ne demek olduğunu tekrar hatırlayacaksınız.

Junkhead / Çöp Kafa

Cyborglar, robotlar, yapay zeka ve klonlaşma… eskinin futuristik fikirleri günümüzde akıl almaz bir gerçeklikle hayatımızda. Tek kişilik dev kadro Takahide’nin bu sevimli ve düşündürücü stop motion’ı alternatif bir robot dünyası sunuyor ve ufkunuzu açıyor.

How to Talk to Girls at Parties / Partilerde Kız Tavlama Sanatı

Hiç bir zaman eskimeyen bir yaşam tarzı, hiç bir zaman ölmeyen bir kültür. Film enfes müzikleri ile Punk’ı bu dünyanın dışına taşıyor ve bağırıyor “PUNK IS NOT DEAD!”.

 

 

 

1 comment

Add yours
  1. Pandalina

    Elbet bir gün hepsini değerlendireceğim. Daha önceden High Fantasy / Aşkın Fantezi filmini izlemiştim gerçekten izlediğime değdi diyebileceğim nadide filmlerden birisidir. Yeni taze tavsiyelerinize de en uygun bir vakitte hepsini değerlendireceğim. Teşekkürler !f Mutfağı!

+ Leave a Comment