!f Ankara ve !f İzmir’de bugün neler var?


!f ANKARA’DA BUGÜN – 28 ŞUBAT 2014

ASP 2RUHSAL YOLCULUĞA HAZIR OLUN Pagan temsillerinden komün denemelerine, black metal festivallerinden kutuplardaki münzevilere, Kuzey Işıkları’ndan her daim mucizevi anlara uzanan ruhsal bir yolculuk deneyimi vadeden A Spell to Ward Off the Darkness/Karanlığı Savuşturmak İçin Bir Büyü, saat 12.30’da Cinemaximum Armada 3’te.

PLYMPTON’I ÖZLEYENLERE ‘Indie animasyonun kralı’ olarak bilinen Bill Plympton’ın tutkulu, eğlenceli ve çılgın aşk filmi Cheatin’/Aldatma,13.00’te Cinemaximum Armada 4’te.

İSTANBUL’UN VE ANARŞİNİN MÜZİĞİ Koray Kaya’nın yönettiği, çağdaş müziğin algı süreçlerini, öncesi ve şimdisini İlhan Mimaroğlu’dan Aydın Esen’e, İlhan Erşahin’den Arto Tunçboyaciyan’a, önemli müzisyenlerle tartışan Anarchic Harmony/Anarşik Armoni, 15.30’da Cinemaximum Armada 4’te. Gösterim sonrası !f’in bu seneki Aşk ve Başka Bi’ Dünya ödülünün sahibi Koray Kaya da salonda olacak ve izleyicilerin sorularını yanıtlayacak.

ÖLÜMÜNE HAYAT! Mayıs ayında bir trafik kazasında kaybettiğimiz İran, Bane’li Taha Karimi’nin yönettiği ve 1988 yılında, Saddam Hüseyin’in Baas rejiminin kimyasal saldırıları sonucu 182 bin sivil Kürdün ölümüne neden olduğu katliamdan kurtulmayı başarmış Faraj’ın yıllar sonra bölgeye gidişini anlattığı 1001 Elma/1001 Apples, saat 17.00’de Cinemaximum Armada 3’te.

!f ANKARA’DA YARIN – 01 MART 2014

SIRADANLIĞIYLA ABSÜRD BİR FİLM Berlin’de yumuşak, güneşli bir pazar ve bir apartman dairesi… Bir ailenin üç kuşağının toplanacağı akşam yemeği öncesi mutfakta hazırlık var. Bu yemek için eve dönmüş olan 20’lerindeki 2 kardeş; uzaktan kumandalı helikopteriyle çığlık çığlığa koşturan küçük bir kız; bu orkestranın asıl şefi anne; baba, amca, teyzeler, kuzenler, komşular ve her şeyin ortasında bir sarman kedi. Ramon Zürcher’in Toronto, Cannes, Berlin gibi festivallerde büyük övgüyle karşılanan filmi The Strange Little Cat/Tuhaf Kedicik, 12.30’da Cinemaximum Armada 4’te.

1SANAT DEDEKTİFİ FİLM Aslında bir illüzyonist ve yazar Teller’ın ilk sinema filmi de olan, eğlenceli bir sanat dedektifliği hikâyesi anlatan Tim’s Vermeer/Tim’in Vermeer’ı 15.00’te Cinemaximum Armada 3’te.

ÇOK AMA ÇOK KOMİK 2007’de çektiği Big Man Japan’la radarımıza takılan, “Japonya’nın Cem Yılmaz’ı” Hitoshi Matsumoto’nun son filmi R-100; 15:30’da Cinemaximum Armada 4’te.

GONDRY’DEN CHOMSKY FİLMİ Eternal Sunshine of the Spotless Mind/Sil Baştan, The Science of Sleep/Rüya Bilmecesi filmlerinin yaratıcısı Michel Gondry’nin heyecanla beklenen belgeseli Is the Man Who Is Tall Happy?: An Animated Conversation with Noam Chomsky/Uzun Boylu Adam Mutlu Mu?: Noam Chomsky ile Canlandırma Bir Sohbet, dilbilimci, filozof, tarihçi, mantıkçı, aktivist, siyasi eleştirmen ve yazar
sıfatlarının hepsini taşıyan Noam Chomsky’le yaptığı sohbetlerden oluşuyor. Gondry’nin animasyonlarla tarif ettiği bu sohbette, yaşayan en büyük filozoflardan birinin
çocukluğundan bugüne süren etkileyici hayatını dinliyoruz. Saat 19.30’da Cinemaximum Armada 4’te.

!f İZMİR’DE BUGÜN – 28 ŞUBAT 2014

İZLANDA SOĞUĞUNDAN SICACIK BİR FİLM İzlanda’nın muhteşem doğasında, atlar ve insanlardan ibretlik, trajikomik öyküler anlatan, ilk yönetmenlik denemesinde Benedikt Erlingsson’a San Sebastián ve Tokyo film festivallerinden ödüller getiren Of Horses and Men/Atlar ve İnsanlar, saat 13.00’te Cinemaximum Konak Pier’de.

GOLDIN’E DAHA YAKINDAN BAKIN Gerek özel yaşamı gerek çektiği fotoğraflarla tartışmalar yaratan Nan Goldin’in yaşamı ve çalışmalarını konu alan Nan Goldin – I Remember Your Face/Nan Goldin – Yüzünü Hatırlıyorum, saat 15.30’da Cinemaximum Konak Pier’de.

the double posterDOSTOYEVSKI’NİN ‘ÖTEKİ’SİNDEN ÖTE 2010’da gönlümüzü çeldiği bağımsızı Submarine’den beri sesi soluğu çıkmayan ve ne yapacağını heyecanla beklediğimiz Richard Ayoade’nin ikinci filmi The Double/Öteki ise (2013) kendisiyle tıpatıp benzerlik gösteren ‘öteki’ kendisiyle tanışan bir adamın deliliğe doğru giden hayatını anlatıyor. Dostoyevski’nin yazdığı dönem ağır eleştirilere maruz kalmış, ama zamanla bir başyapıta dönüşmüş aynı adlı romanından uyarlanan film, Jesse Eisenberg ve Mia Wasikowska’nın uyumuyla da göz dolduruyor. Saat 22.00’de Cinemaximum Konak Pier’de.

!f İZMİR’DE YARIN – 01 MART 2014

YENİ BİR KÜLT GELİYOR Fasulye filmiyle kendine has bir seyirci kitlesi kazanan Bora Tekay’ın uğurböceğinden süper kahraman, birkaç boş sayfadan da uzun metraj film yarattığı komedisi Böcek, 17:30’da Cinemaximum Konak Pier’de.

YILIN PARLAYAN BAĞIMSIZI Locarno’da kadın oyuncu dahil dört ödül birden alan, Atina ve Valladolid’de seyircinin gönlünü kazanıp ödüllere boğulan, yılın en iddialı bağımsızlarından Short Term 12/Kısa Dönem 12; 19:30’da Cinemaximum Konak Pier’de.

AMF_7277 (341 of 376).NEF6 DALDA OSCAR ADAYI Başta C.R.A.Z.Y./Çılgın olmak üzere Young Victoria/Genç Victoria, Café de Flore/Ruh Eşim gibi filmleriyle kendi takipçilerini yaratan Jean-Marc Vallée’nin Oscar’larda 6 dalda aday son filmi Dallas Buyers Club/ Sınırsızlar Kulübü; sarsıcı hikâyesi kadar Matthew McConaughey ve Jared Leto’nun Altın Küreli oyunculuklarıyla da yılın en merak uyandıran projelerinden… Film, saat 22.00’de Cinemaximum Konak Pier’de.

GECEYARISI SİNEMASI SEVENLERE Boston Underground Film Festivali’nde “En İyi Film” seçilen, Chicago’dan Altın Hugo, Fant-Asia’dan En İyi İlk Film, SXSW Film Festivali’nden de “Seyirci Ödülü”nü toplayan, eleştirmenlerce yılın gerilim filmlerinden biri ilan edilen Cheap Thrills/Ucuz Heyecanlar, 00:00’da Cinemaximum Konak Pier’de.

TÜRKİYE’NİN ŞEHİRLERİNE “BAK”TILAR 2013 yılı boyunca Türkiye’nin doğusunda ve batısında; Batman, Çanakkale, Diyarbakır ve İzmir’den gençler, bu şehirlerin geçmişinden ve bugününden hikâyelere fotoğraf ve video aracılığıyla ‘bak’tılar. BAK Projesi kapsamında üretilen 11 çalışma arasından Şivanê Mala Bavê Min (Babamların Çobanı) ve Dîjle (Dicle) isimli iki kısa belgesel ve ‘Bir Rüyaya Yolculuk’ isimli bir fotoğraf çalışmasının sunulacağı bu etkinlikte, çoğu birbirlerinin şehirlerini ilk kez gören bu gençler ve onlara bu süreçte farklı alanlarda rehberlik eden ekipten Can Candan, Refik Akyüz ve Zeynep Gönen birlikte yer alacak. Anadolu Kültür ve Diyarbakır Sanat Merkezi’nin yürüttüğü, docIstanbul ve Geniş Açı Proje Ofisi’yle birlikte gerçekleştirilen BAK, !f seyircilerini hem doğuyla batı hem de geçmişle bugün arasında kurulan köprüleri gençlerin gözünden izlemeye çağırıyor. Saat 15.00 – 17.00 arası Fransız Kültür’de.

 

 

 

 

 

 

 

 

+ There are no comments

Add yours