!f Ankara ve !f İzmir hafta sonuna nasıl ‘merhaba’ diyor?


!f ANKARA’DA BUGÜN – 01 MART 2014

the-strange-little-catSIRADANLIĞIYLA ABSÜRD BİR FİLM Berlin’de yumuşak, güneşli bir pazar ve bir apartman dairesi… Bir ailenin üç kuşağının toplanacağı akşam yemeği öncesi mutfakta hazırlık var. Bu yemek için eve dönmüş olan 20’lerindeki 2 kardeş; uzaktan kumandalı helikopteriyle çığlık çığlığa koşturan küçük bir kız; bu orkestranın asıl şefi anne; baba, amca, teyzeler, kuzenler, komşular ve her şeyin ortasında bir sarman kedi. Ramon Zürcher’in Toronto, Cannes, Berlin gibi festivallerde büyük övgüyle karşılanan filmi The Strange Little Cat/Tuhaf Kedicik, 12.30’da Cinemaximum Armada 4’te.

SANAT DEDEKTİFİ FİLM Aslında bir illüzyonist ve yazar Teller’ın ilk sinema filmi de olan, eğlenceli bir sanat dedektifliği hikâyesi anlatan Tim’s Vermeer/Tim’in Vermeer’ı 15.00’te Cinemaximum Armada 3’te.

ÇOK AMA ÇOK KOMİK 2007’de çektiği Big Man Japan’la radarımıza takılan, “Japonya’nın Cem Yılmaz’ı” Hitoshi Matsumoto’nun son filmi R-100; 15:30’da Cinemaximum Armada 4’te.

noamGONDRY’DEN CHOMSKY FİLMİ Eternal Sunshine of the Spotless Mind/Sil Baştan, The Science of Sleep/Rüya Bilmecesi filmlerinin yaratıcısı Michel Gondry’nin heyecanla beklenen belgeseli Is the Man Who Is Tall Happy?: An Animated Conversation with Noam Chomsky/Uzun Boylu Adam Mutlu Mu?: Noam Chomsky ile Canlandırma Bir Sohbet, dilbilimci, filozof, tarihçi, mantıkçı, aktivist, siyasi eleştirmen ve yazar sıfatlarının hepsini taşıyan Noam Chomsky’le yaptığı sohbetlerden oluşuyor. Gondry’nin animasyonlarla tarif ettiği bu sohbette, yaşayan en büyük filozoflardan birinin
çocukluğundan bugüne süren etkileyici hayatını dinliyoruz. Saat 19.30’da Cinemaximum Armada 4’te.

!f ANKARA’DA YARIN – 02 MART 2014

master4.Still018YENİ BİR KÜLT GELİYOR Fasulye filmiyle kendine has bir seyirci kitlesi kazanan Bora Tekay’ın uğurböceğinden süper kahraman, birkaç boş sayfadan da uzun metraj film yarattığı komedisi Böcek, 17:00’de Cinemaximum Armada 3’te.

SİNEMADA MEYDAN OKUMA SEVENLERE 2009’da çektikleri ilk filmleri Amer’le etkilendiğimiz Fransız ikili Hélène Cattet ve Bruno Forzani’nin seyirciyi şoke edecek yeni işleri The Strange Color of Your Body’s Tears/Bedenindeki Gözyaşlarının Garip Rengi, 17:30’da Cinemaximum Armada 4’te.

MIYAZAKI’DEN GÖRKEMLİ VEDA Anime dünyasının usta ismi Hayao Miyazaki’nin sinemaya vedası olacağını söylediği The Wind Rises/Rüzgâr Yükseliyor, 2. Dünya Savaşı’nda kullanılan Zero avcı uçaklarının tasarımcısı Jiro Horikoshi’nin hayatına odaklanıyor ve yönetmenin hayranları ile anime tutkunlarını bir kez daha büyülü bir yolculuğa çıkarıyor. Bu yılki Oscar’larda animasyon dalının en güçlü adaylarından biri olan Rüzgâr Yükseliyor, saat 19.30’da Cinemaximum Armada 4’te.

DOSTOYEVSKI’NİN ‘ÖTEKİ’SİNDEN ÖTE 2010’da gönlümüzü çeldiği bağımsızı Submarine’den beri sesi soluğu çıkmayan ve ne yapacağını heyecanla beklediğimiz Richard Ayoade’nin ikinci filmi The Double/Öteki ise (2013) kendisiyle tıpatıp benzerlik gösteren ‘öteki’ kendisiyle tanışan bir adamın deliliğe doğru giden hayatını anlatıyor. Dostoyevski’nin yazdığı dönem ağır eleştirilere maruz kalmış, ama zamanla bir başyapıta dönüşmüş aynı adlı romanından uyarlanan film, Jesse Eisenberg ve Mia Wasikowska’nın uyumuyla da göz dolduruyor. Saat 22.00’de Cinemaximum Armada 4’te.

 
!f İZMİR’DE BUGÜN – 01 MART 2014

YENİ BİR KÜLT GELİYOR Fasulye filmiyle kendine has bir seyirci kitlesi kazanan Bora Tekay’ın uğurböceğinden süper kahraman, birkaç boş sayfadan da uzun metraj film yarattığı komedisi Böcek, 17:30’da Cinemaximum Konak Pier’de.

YILIN PARLAYAN BAĞIMSIZI Locarno’da kadın oyuncu dahil dört ödül birden alan, Atina ve Valladolid’de seyircinin gönlünü kazanıp ödüllere boğulan, yılın en iddialı bağımsızlarından Short Term 12/Kısa Dönem 12; 19:30’da Cinemaximum Konak Pier’de.

AMF_7243 (307 of 376).NEF6 DALDA OSCAR ADAYI Başta C.R.A.Z.Y./Çılgın olmak üzere Young Victoria/Genç Victoria, Café de Flore/Ruh Eşim gibi filmleriyle kendi takipçilerini yaratan Jean-Marc Vallée’nin Oscar’larda 6 dalda aday son filmi Dallas Buyers Club/ Sınırsızlar Kulübü; sarsıcı hikâyesi kadar Matthew McConaughey ve Jared Leto’nun Altın Küreli oyunculuklarıyla da yılın en merak uyandıran projelerinden… Film, saat 22.00’de Cinemaximum Konak Pier’de.

GECEYARISI SİNEMASI SEVENLERE Boston Underground Film Festivali’nde “En İyi Film” seçilen, Chicago’dan Altın Hugo, Fant-Asia’dan En İyi İlk Film, SXSW Film Festivali’nden de “Seyirci Ödülü”nü toplayan, eleştirmenlerce yılın gerilim filmlerinden biri ilan edilen Cheap Thrills/Ucuz Heyecanlar, 00:00’da Cinemaximum Konak Pier’de.

TÜRKİYE’NİN ŞEHİRLERİNE “BAK”TILAR 2013 yılı boyunca Türkiye’nin doğusunda ve batısında; Batman, Çanakkale, Diyarbakır ve İzmir’den gençler, bu şehirlerin geçmişinden ve bugününden hikâyelere fotoğraf ve video aracılığıyla ‘bak’tılar. BAK Projesi kapsamında üretilen 11 çalışma arasından Şivanê Mala Bavê Min (Babamların Çobanı) ve Dîjle (Dicle) isimli iki kısa belgesel ve ‘Bir Rüyaya Yolculuk’ isimli bir fotoğraf çalışmasının sunulacağı bu etkinlikte, çoğu birbirlerinin şehirlerini ilk kez gören bu gençler ve onlara bu süreçte farklı alanlarda rehberlik eden ekipten Can Candan, Refik Akyüz ve Zeynep Gönen birlikte yer alacak. Anadolu Kültür ve Diyarbakır Sanat Merkezi’nin yürüttüğü, docIstanbul ve Geniş Açı Proje Ofisi’yle birlikte gerçekleştirilen BAK, !f seyircilerini hem doğuyla batı hem de geçmişle bugün arasında kurulan köprüleri gençlerin gözünden izlemeye çağırıyor. Saat 15.00 – 17.00 arası Fransız Kültür’de.

!f İZMİR’DE YARIN – 02 MART 2014

The Selfish Giant (photo agatha a. nitecka)  000055630018İNGİLİZ SİNEMASI TAKİPÇİLERİNE Clio Barnard’ın Cannes’da Label Europa Cinemas Ödülü’nü kazanmış, Stockholm ve Londra film festivallerinde ‘En İyi Film’ seçilmiş The Selfish Giant/Bencil Dev’i, saat 13.00’te Cinemaximum Konak Pier’de.

‘MUHTEŞEM SEVİMSİZ’ DOM HEMİNGWAY The Hunting Party/Av Partisi, Matador filmleriyle tanıdığımız Amerikalı Richard Shepard’ın yazıp yönettiği, Jude Law’ı en sıra dışı rollerinden birinde izleyeceğimiz suç komedisi Dom Hemingway, saat 17.30’da Cinemaximum Konak Pier’de.

RADİKAL ÇEVRECİLER İŞ BAŞINDA Amerikan bağımsız sinemasının gözde kadın yönetmenlerinden Kelly Reichardt’ın bir barajı havaya uçurmayı hedefleyen radikal çevreci üç aktivistin hikâyesine odaklandığı etkileyici filmi Night Moves/Gece Planı, saat 19.30’da Cinemaximum Konak Pier’de.

DÜNYAYA DÜŞEN KADIN Radiohead’den Massive Attack’e, pek çok ünlü gruba çektiği videolarla ve Sexy Beast/Seksi Hayvan, Birth filmleriyle tanıdığımız Jonathan Glazer’ın Michel Faber’ın Türkçede de yayımlanan aynı adlı kitabından uyarladığı Under the Skin/Derinin Altında’sı, kendisine seksi bir kadın imajı vererek erkekleri avlayan tehlikeli bir uzaylıyı anlatıyor. Femme fatale uzaylı rolünde Scarlett Johansson’ı izleyeceğimiz bu etkileyici bilimkurgu, 1976 tarihli klasik The Man Who Fell to Earth/Dünyaya Düşen Adam’ın kadın versiyonu yorumlarıyla karşılanmıştı. 22:00’de Cinemaximum Konak Pier’de.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

+ There are no comments

Add yours