Elmayı ısırmaktan korkmamış bir Steve Jobs’un ardından..


GeçtiÄŸimiz haftasonu televizyonda Forrest Gump’ı bilmemkaçıncı kez seyrederken Forrest’ın hisse aldığı “meyve ÅŸirketi”nin o zamanki renkli logosuna nostaljiyle bakıp gülümsemiÅŸtim. Filmi ilk izlediÄŸimde 11 yaşındaydım, o “meyve ÅŸirketi” benim için gerçekten adını duymadığım bir meyve ÅŸirketi olabilirdi, Steve Jobs da olsa olsa o zamanlar bu ÅŸirketi kurmuÅŸ sonra da devretmiÅŸ bir manav olabilirdi belki de. Bundan iki sene sonra çocuk halimle “Toy Story” seyrettiÄŸimde ise hayranlığımın doruklarındaydım. Apple’ı, Next’i, Pixar’ı, Steve Jobs’u bilmeden, hayatın beni bir Mac Person yapacağını rüyamda bile görme ÅŸansım yokken.

Dün gece geç saatlerde Steve Jobs’ın ölüm haberi geldiÄŸinde çalkalanan haber ve teknoloji portalları, Facebook, Twitter ve benzeri iletiÅŸim kanalları artık pek de kimseye duymadığımız bir saygıyla Steve Jobs’u anıyordu. Kimi onun için çağımızın Walt Disney’i diyor, kimi oÄŸlunun Steve Jobs’ın ÅŸirketinin icat ettiÄŸi bir cihaz sayesinde artık duyabildiÄŸini söylüyordu. Bu mesajların sonuna gözle görülür bir anma törenine imza atmak adına “Macbook’umdan gönderildi, iPad’im gönderildi vs gibi eklentiler yapılmıştı. Elma’nın Manav’ına olan aÅŸkı -büyük bir hüzün ve minnettarlıkla-, yaratılmasında Jobs’un büyük payının olduÄŸu 11-13-15-17-21 inçlik ekranlarımıza yansıdı.

Bir marka yaratabilmenin, baÄŸlılık -ve bağımlılık- oluÅŸturabilmenin, teknolojiyi bol rakamlı, dikdörtgen, keskin, ruhsuz halinden zekasının inceliÄŸini tasarımına yansıtabilen, aÅŸk yaratabilen, karakteri ve ruhu olan bir arkadaÅŸa dönüştürebilmenin formülünü bulan, McLuhan-vari bir biçimde ürettiÄŸi her cihazın kendi sosyal iletiÅŸim taslağını geliÅŸtirdiÄŸi ve cihazlar etrafında bir kültür yaratabildiÄŸi dünyanın babası Steve Jobs. Ve aynı ÅŸekilde, San Francisco civarında 70lerde yaÅŸamaya baÅŸlayan, dünyayı deÄŸiÅŸtirmek için garajlarında “icat” çıkartan, Silikon Vadisi ve GiriÅŸimcilik kelimelerinin tuz ve karabiber gibi birbirine yakın durmasını saÄŸlayan bir jenerasyonun da ilk bireylerinden. Hayatın kalıplardan, okullardan, not ortalamalarından ibaret bir yıllar çorbası deÄŸil de, geldiÄŸi gibi gelen, geçmiÅŸe baÄŸlı, geleceÄŸe dönük ama kesinlikle içgüdüsel olarak ilerleyen ve eninde sonunda plansız bir ÅŸekilde biten canlı organizma olduÄŸunun farkına varabilmiÅŸ bir adam. Ve yapacağını yapıp, Apple’ın CEO’luÄŸunu devretmesinden kısa bir süre sonra teknoloji krallığının tepesinde oturup pankreas kanserinden ölen sıradan ortayaÅŸlı bir adam.

Elmayı ısırmaktan korkmamış bir adam Steve Jobs. Elmayı ısırmakla ilgili çekincemiz olmasın diye de ısırılmış bir elmayı hepimizin evine, cebine, kulağına, gözüne sokmuş bir adam.

2 Comments

Add yours
  1. 2
    fatih k

    Steve Jobs cesur ve dahi bir adamdı. Ama Türk gençliÄŸine tavsiyesi ÅŸu olurdu: Sakın beni kendinize örnek almayın. Çünkü bir Türk olarak sizin göreviniz icat etmek, üretmek deÄŸil bizim ürettiklerimizi tüketmektir. Zaten deneseniz de baÅŸaramazsınız çünkü her adımınızı izleyen Sam Amca Türk hükümetini de müttefik diye çoktan kucağına oturtmuÅŸ durumda. O yüzden öyle Steve jobs büyük adamdı hadi ” ve Steve jobs Apple’ı yarattı” kitabını alalım okuyalım onun izinden gidelim, geleceÄŸin Abuziddin Jobs’u da biz olalım sevdasına kapılmayın. Oturun oturduÄŸunuz yerde. Ne bileyim baÅŸka ÅŸeylerle uÄŸraşın. Türban meselesini televizyonda, sokakta, orda-burda tartışın, bizim kıçımızdan uydurduÄŸumuz kürt meselesini tartışın, kürt yurttaÅŸlarınızla kavga edin, Allah’a allah mı demeli yoksa tanrı mı demeli onu tartışın hatta yüksek lisans okuyan “yüksek tahsilli” olanlarınız bunu tez konusu olarak hazırlasın, öyle apple mapple sizin iÅŸiniz deÄŸii. Daha doÄŸduÄŸu çukuru terkedememiÅŸ kaplumbaÄŸalar gibi koÅŸacağım sevdalarına kapılmanıza gerek yok. Hiç bir ÅŸey de yapamıyorsanız nasıl olsa Türk hükümeti sizin en deÄŸerli 1,5 yılınızı askerlik için çalmıyor mu? Gidin askere ülkeniz için canınızı verin. Zaten üstün tahminlerime göre ülkenizin sizin için PKK için ölmekten baÅŸka bir planı da yokmuÅŸ. Sözün kısası Türk genci öyle hayallere kapılma ,biz üretiyoruz sen kafanı yorma böyle ağır ve zahmetli konulara. Ama duyduÄŸuma göre benim ürümlerimi satın almakta da sıkıntı çekiyormuÅŸsun. Yapacak bir ÅŸey yok. “Bir telefon 2 bin lira olur mu?” deme ÅŸimdi. Her ÅŸeyin bir bedeli var. Ãœretemiyorsan kazıklanacaksın tabi ki. Böyle konuÅŸtuÄŸuma bakma türk genci aslında ben senin dostunum çünkü dost acı söyler. Bu arada bu mesajı yazdıktan kısa bir süre sonra öleceÄŸim artık bir çelenk yapar gönderirsin. Merak etme ben ölsem de ülkemn daha nice Steve Jobs yaratacak imkanlara sahip. Ne? Sizden mi çıkacak yeni bir Steve Jobs? Ä°lahi Türk genci giderayak güldürdün beni ehi ehi? Neyse ben öldükten sonra Ä°phone 4s çıkacak haberin olsun gözlerinizden öperim.

    Ä°mza: Steve Jobs ( Steve Jobs’un Ä°phone 4’ündan gönderilmiÅŸtir.)

+ Leave a Comment