Ekümenopolis


Ekümenopolis aslında bir korku filmi. Geçen hafta Taksim Gezi Parkı’nda yapılan açık hava galasında, Ağaoğlu’nun konuştuğu kısımlarda izleyenlerin garip gülümsemeleri olduğunu da gördüm. Kara mizahtan daha fena bir şey.

Şehrin gözlerimiz önünde nasıl değiştiğini ve sonumuzun ne kadar korkutucu olduğunu fark etmek için izlemek gerek. Hatta herkesin dediği gibi, herkese izletmek gerek.

Ekümenopolis yarın gösterime giriyor.

3 Comments

Add yours
 1. sezer

  Konu güzel, çekilmesi, üzerinde konuşulması ve bir farkındalık yaratılması açısından önemli bir konu. Ancak, böyle bir film seyrettiğim de aklıma şunlar da gelmiyor değil:
  Bu filmi hangi parayla çektiler, bu parayı nereden buldular, bu kadar uzun bir işleme-güzelleştirme masraflarının yanısıra geçen uzunca da bir süre olduğu muhakkak, bu sürede nasıl yaşadılar? Film çekileli ve biteli aradan uzun bir zaman geçmiş olmasına ve dünya üzerinde o festival senin bu festival benim gezmiş olmasına rağmen, neden istanbulda kitlelerin ulaşabileceği imkanlar hakkında bir çaba gösterilmemiş?
  Demem o ki, bu festivalcilik ve fonculuk oyunlarına malzeme olmuş garibanların evsiz barksız kalmaları, şehirde rezil rüsva olmaları. Bizim de bir filmimiz olmuş işte cihangir cafelerinde bakın ben bir yönetmenim, ben sesçi, ben ışıkçıyım muhabbetlerine bahane.

 2. ecebulut

  Merhaba,

  Ekümenopolis ile ilgili sorularınızdan sadece ilkini cevaplamakta yardımcı olabiliyorum;
  filmin fonunu açık kaynak bireysel yardımlarla internet üzerinden ortaya çıkarttılar, bu linkten (http://www.projemefon.com/proje/detay/44/29) ilgili sayfayı ziyaret edebilirsiniz.

  Geri kalan sorularınız için Ekümenopolis ekibine ulaşarak daha yeterli cevaplar alabilirsiniz.

+ Leave a Comment