!f ekibinin en merak ettiği 3 #if2015 filmi

!f ekibinin en merak ettiği 3 #if2015 filmi


Her sene katalog çıktıktan sonra ekipçe çevremizden ”hangi filmi izleyeyim, ne tavsiye edersin yazsana” anafikirli e-mailler, facebook mesajları, sms’ler ve hatta tinder mesajları alıyoruz. Filmlerin hepsini biz seçtik, aralarında ayrım yapmak zor, hepsi çok güzel ve hepsi kalbin ayrı bir teline dokunuyor. Bu yüzden tavsiye vermekten genelde sakınıyoruz. Ancak bu kadar sorulduğu için bir oyun oynamaya karar verdik. Katalogu açıp tüm filmleri ilk defa, aynı anda gören !f’çilerin yerine kendimizi koyduk ve programdan sadece 3 film izleyebilecek olsak hangileri olurdu diye düşündük. Buyrunuz, kalabalık ve mutlu !f ekibinden kısa ve öznel !f 2015 seçimleri: (en altta da önemli bir liste var, bakmadan pencereyi kapama bence)

Öncelikle listelere girmeyen ama dillerden düşmeyen ortak merak filmini yazmak lazım, ekipte birkaç kişi hariç kimse filmin ismini bilmediğinden ofiste günde 10 kez konusu geçiyor. Evet, izleyicinin ne olduğunu salonda öğreneceği Sürpriz Film‘den bahsediyorum.

Serra, !f yönetmen

Yes Men İsyanda; Çünkü bu garip, zor zamanlarda, ‘hayır!’ dediğimiz şeyler karşısında bütün yaratıcılığımızı ve kahkahamızı katarak hareket edebilmenin mümkün olduğunu hatırlatıyor. Yes Men yıllardır iktidarlara; doğru olduğu iddia edilen, ama hayata, cana kasteden uygulamalara karşı kendi samimi duruşumuzu yaşatabileceğimizi hatırlatıyor. Bütün dünyanın Ticaret, Güç ve Hırs Örgütleri’ne tatlı bir kapak niteliğinde.

Song From the Forest

Song From the Forest

Song from the Forest; Küçük filmler öpsün ruhunuzu! Bir adam, Louis- -zaten baştan çok güzel bir adam- günün birinde radyoda Orta Afrika’daki Bayaka kabilesinin müziğini duyar ve onu bulmak üzere yola çıkar. Bulur. Orada yaşamaya, orası olmaya başlar, orası olur onun evi. Louis’in gözler cam gibi, duru bakıyor, içini gösteriyor. Bayakalıların müziği kalp atışı gibi. Hikayenin seslere dolanmış bu hali nefes gibi.

Sand Dollars; Geraldine Chaplin’in gözünün en diplerinde, kendisinden çok genç bir kadına duyduğu aşkın ateşini izlemek için gidin bu filme. Yıllarca yıllarca bir çok insana aşık olmuş birinin hala nasıl bu kadar kırılgan olabileceğine şaşırın, yangının bitmeyebileceğine dair inancınızı pekiştirin. Kolay değil tabii, çünkü hayat hep istediğimizi vermiyor. Olsun, aşk kalplerimizi büyütelim diye var.

Pelin, !f yardımcı yönetmen

Pulp: Hayat Ölüm ve Süpermarketler Üzerine bir Film; Bir dönemin soundtrack’i, bir şehrin müzisyen evlatlarıyla olan ilişkisi, yaşlanmak, o kadar çok şey var ki bu filmde… ve Jarvis Cocker, tabii.

Ben Gibi / Self Made

Ben Gibi / Self Made

Ben GibiBilindik politik cümlelerin ötesinde politik bir film yapmak mümkün mü? Shira Geffen Israil-Filistin çatışmasına iki kadının hikayesiyle, farklı ve kara mizahın kıyılarından yaklaşmış, film bende uzun süre kaldı.

Susan Sontag Hakkında; Susan Sontag, merakı, zekası, cesareti ve zaafları, sevgisi ve sevgisizliği, herşeyiyle karşımızda. 

Onur, !f genel koordinatör

Self Made; İçine doğduğumuz sınırları paramparça ettiği için.

Tomorrow We Disaapear; Varoluş hakkında çok aydınlık, çok umutlu şeyler söylediği için.

Gece Yarısı Sokakta Tek Başına Bir Kız; Tek başıma çok yürüdüğüm, ve garip hayaller kurduğum için :)

Mustafa, !f programlama

At Parası / Horse Money

At Parası / Horse Money

Horse Money; Senenin en iyisi!

The Forbidden Room; Sinemanın hala çılgınca sevilebileceğini gösterdiği ve hiç bitmesin diyeceğiniz bir deneyim sunduğu için.

The Princess of France; Uzun süredir izleyeceğiniz en iyi açılış sahnesine sahip olduğu için.

Bonus: Heaven Knows What; Safdie’lerin muhteşem geri dönüşü: seneye kendisinden çokça bahsettirecek zaten.

Uğur, !f basın ilişkileri

The Ceremony; yaşayan en ünlü dominatriks Catherine Robbe-Grillet’nin evine giriyor, orda dönen oyunlara seyirci, dilersek oyuncu oluyoruz. !f’in en seksi filmlerinden!

Will You Dance With Me?

Will You Dance With Me?

Benimle Dans Eder Misin?; ‘Jarman’dan görmediğimiz ne kaldı?’ derseniz; işte bu film. tozlu raflardan indi, !f’e geldi. ‘Jarman bir gey barı çekse ne olurdu?’ya yanıt, hem de 80’ler gey bar kültürüne içeriden bakış. Nefis!

Alleluia; bazı aşklar kan sever. “The Honeymoon Killers” ve özellikle “Deep Crimson” gibi saplantılı aşkın filmlerine selam çakışı bile yeter izlemek için.

Dilek, !f music & özel etkinlikler 

A City Is An Island; Yaşamını hayallerine, sevdiğin işe göre şekillendirmeyi anlatan bir film.

Silvered Water; Bu dünyada yalnız olmadığımızı ve etrafımıza bakmamız gerektiğini bize tekrar tekrar hatırlatıyor.

Actress

Actress

Actress; Hayatı ne kadar istesek de kontrol edemediğimizi ve bunu kabul etmenin başımıza gelen her olayla ne kadar zorlaştığını anlatıyor.

Candan, !f ² : İstanbul’dan Canlı ve Etkinlikler

Luna; double check olsun diye,

The Look of Silence; The Act of Killing’den sonra sorularıma biraz yanıt diye,

What We Do in The Shadows; biraz da gülelim diye, akla sahip çıkalım diye.

Sinan, !f konuk ağırlama

muxtar-1417-2Muhtar; Küçük bir köyün sakinlerinin örneği üzerinden, insanların oy tercihlerini nasıl belirlediğine dair fikir verdiği için.

The Look of Silence; 20. Yüzyılın en kapsamlı politik katliamlarından birisiyle yüzleşmeyi ele aldığı ve elbette, Act of Killing’in devamı niteliğinde olduğu için.

1001 Gram; Her festivalin olmazsa olmazı, absürt Kuzey filmi kontenjanından olduğu için.

Berkant, !f festival asistan

Norveç; “Dans etmeden duramayan bir vampir” Evet, benim.

Hayvan Düşü

Hayvan Düşü

Hayvan Düşü; Küçük kasabalar, coming-of-age, Danimarka, fantasik, bolca kan… Bu keywordler bir araya gelince iyi bir film çıkmaması zor olurdu.

Aylak Vampirler; Listeyi fantastik bir komediyle tamamlamadan olmazdı. Aylak Vampirler, Interview with the Vampire’ın çok çok iyi bir parodisi olduğu hissini veriyor.

Deren, !f film trafik

The Tribe; Çığlık çığlığa bir film! Daha detaylı fikrim için katalog yazısını okuyabilirsiniz, zira ben yazdım :)

In the Crosswind; Ağııııır ağır akan zamanlardan zevk alanlar için; muhteşem, şiirselliğin doruğunda, kalbe ağır, göze lütuf bir şaheser.

One Day Pina Asked + Three Stones for Jean Genet; Sanatına, kalp gözüne hayran olduğum Pina’m ve muhteşem dansçılarıyla 57 dakika’nın değeri paha biçilmez. Üstüne bir de Patti Smith’in Jean Genet için yaptığı jest… Hepsi çok okşayıcı. Bence cuk bir ikili.

Ceylin, !f programlama asistan

Narın Rengi

Narın Rengi

Motör: Kopya Kültürü & Popüler Türk Sineması; işte bu bizim hikâyemiz.

Narın Rengişarkıların efendisi çok boyutlu olarak sinemalarda.

Muhtar; konu komşuyu, hepimizi filme almışlar.

Deniz, !f sponsorluk

Vampir filmlerinden hep hoşlandım, İran’ın ilk vampir filmi “A Girl Walks Home Alone At Night” sıradışı bir hikaye anlatıyor. Kaçmaz.

Pulp: Hayat, Ölüm Ve Süpermarketler Üzerine Bir Film

Pulp: Hayat, Ölüm Ve Süpermarketler Üzerine Bir Film

“Pulp:  A Film About Life, Death & Supermarkets”; bakalım Disco 2000’de neler değişmiş!

“The Act of Killing”den sonra izleyicilerin “The Look of Silence” filmine ihtiyacı vardı.

Özer, !f finans

Çekmeceler; Zenne’yi yönetmiş yönetmenin yeni bir eserini elbette izlemeden geçmeyeceğim.

Tokyo Tribe; Akira Kurosawa’yla tanıştıktan sonra nerde Asya filmi orda ben.

Heaven Knows What; Afişteki küvet bana The Reader’ı hatırlattı. Çağrışım önemli. Bu film beni afişiyle tavladı. Afiş de önemliymiş demek ki.

Alara, !f grafik

Birdman; Innaritu filmi oldugu icin, Edward Norton da buyuk +

Pulp; Pulp ve Jarvis Cocker hayrani oldugum icin.

The Smell Of Us

The Smell Of Us

The Smell Of Us; Larry Clark’ın Kids’ini sevdiğim için, bir de Paris’te kaykay dünyası izlenesi :)

Zeynep, !f medya asistan

Düşlerin ve Çılgınlığın Krallığı; Çok geç tanıştığım Studio Ghibli’de yaratılan harikalar hangi taşın altından çıkıyor, izlemeyi merakla bekliyorum.

Forbidden Room; Görsel algısına hayran olduğum Guy Maddin bu sefer bizleri yine bir cümbüş ile karşılayacak.

Prenses Kaguya Masalı; Miyazaki’nin vedası çokça üzse de Takahata’nın dönüşü muhteşem olucak kiiii

Ceylan, !f genel koordinatör asistan

Fassbinder: Talepsiz Sevmek; Kendiyle ahenk içinde yaşayamayanların, kudretin ve direncin bir de böylesi… Ayrıca parmaklarının arasında duran sigaraya tekrar bakmak için bile izlenir.

Karanlık Yıldız – Hr Giger'in Dünyası

Karanlık Yıldız – Hr Giger’in Dünyası

Karanlık Yıldız: HR Giger’ın Dünyası; İstediğimizi yapmamızın ve iki dünya arasında gidip gelmeden, olduğumuz yerde kalabileceğimizin temiz bir hatırlatması olmuş. E kadın yönetmen de cabası <3

Toz Ruhu; Türkiye’de son yıllardaki en başarılı cast seçimi yapılmış. Bunu tekrarlayıp duruyorum bahsi açıldığında.

Ahmet, !f fuaye koordinatör

The Look of Silence; çünkü “The Act of Killing” izlediğim en iyi belgeseldi.

Toz Ruhu; çünkü Tansu Biçer ‘in oyunculuğu yeter.

Kumiko, The Treasure Hunter; çünkü Fargo’nun umutsuzluğunu umudu yapan bir yol hikayesi.

Herkesten bu üç filmlik listeyi almak için haftalardır uğraşıp, göndermeyenlerin kataloguna kahve dökmek, ve hatta saçlarını çekmekle tehdit ederek toparladığım bu yazının sonuna geldiğimde kendi listemi yapmadığımı farkettim. Arkadaşlar, neden bu kadar geciktirdiğinizi şimdi anlıyorum, programdan yalnız 3 film seçmek gerçekten çok zor. Sizin yazdıklarınızı da okuyunca benim liste yapmam iyice imkansızlaştı; o yüzden ben film seçmek yerine 3 önemli hatırlatma yapmaya karar verdim:

1. Biletler yarın, 30 Ocak Cuma günü saat 10:00’da biletix.com’da ön satışa çıkacak ve üç gün boyunca herkese %10, maximum kart sahiplerine ise %20 indirimli satılacak. not: !f istanbul’un herhangi bir üyelik/abonman kartı uygulaması bulunmuyor.

2. Biletler 2 Şubat’tan itibaren biletix.com dışında biletix perakende noktaları ve çağrı merkezlerinden; 7 Şubat’tan itibaren de !f istanbul sinemalarının (Cinemaximum Fitaş, Kanyon ve Budak) gişelerinden alınabilir.

3. Maximum Kart sahiplerine özel ‘Maximum Film Paketi alanlara en az 4, en çok 20 adet film bileti %50 indirimli;

Maximum Kart sahiplerine özel ‘Maximum Müzik Paketi’ alanlara da en az 2, en fazla 6 adet parti bileti %50 indirimli olacak.

Yani diyorum ki, bul bi maximum ve !f 2015 deneyimini ‘maximum’la, !f istanbul 12 Şubat’ta başlıyor, bir yerinden tut, kaçırma!

+ There are no comments

Add yours