‘dünyaya verebileceğimiz en basit hediye dikkatimiz’


Mevsimler arası bir yerdeyiz, yazın son demleri, sonbaharın ilk renkleri.

Hikayeler, ya da dünyalar arası bir yerde olduğumuzu hatırlamak için de iyi bir zaman.

Bunu bana dün hatırlatan Zumbaracıların evsahipliğini yaptığı Charles Eisenstein çalışması oldu. Sohbetinden notlar aşağıda.

1. İnsanlık geçiş döneminde. Bu geçişi tek başımıza yapamayız, ama birbirimizin geçişine yardımcı olabiliriz. Yeni bir hikayeden yaşama vakti. Birbirimizi yeni hikayede tutarak onu güçlendirebiliriz.

2. Eski hikaye bitiyor. Hikaye dediğimiz nedir? Olayları ve yapıları anlamlandırdığımız yorum veya inançlar sistemi. Eski hikayeyi hatırlayalım: insanlar doğayı fethediyorlar, olay kontrol ve iktidar. Birey diye birşey var, herkesten ve evrenin bütününden ayrı olan. O hikayeden hareket ettiğimizde doğal olarak kendimizi yalnız, güçsüz, öfkeli ve ümitsiz hissediyoruz.

3. Bir de yeni hikaye var. Yeni hikayede doğa ile içiçeyiz, ona vermek, yaşamın bütünselliğine hizmet etmek için buradayız. Biz herşeyiz, veya herşey biz. Her insan bizim bir aynamız. İnsanlık yetişkinliğe doğru evriliyor.

4. Her insan hediyelerle gelir. Bunlar ‘iyi bir dinleyici olmak’ veya ‘kolay empati kurabilmek’ gibi eski hikayenin önemsemediği ama yeni hikayenin can damarları olan hediyeler olabilir. Kendi hediyelerinizin ne olduğunu keşfedin. Onları sahiplenin.

5. Dünyaya verebileceğimiz en basit hediye dikkatimiz. Ve sadece dikkat vermek bile şifalandırıcı olabilir.

6. Karşılaştığınız herhangi bir insan için şunu sorabilirsiniz: Bu insanın getirdiği hediyeler neler? O hediyelerin ortaya çıkmasına engel olan, onu acıtan, veya kapatan nedir? Konuşmanız veya davranışınızla ondaki hediyeleri var edebilir misiniz? Dikkat: ‘Sorun çözücü’ olmak değil burada bahsedilen, yalnızca dikkatimizi verip beklemek. Tek yapacağımız karşımızdakini yeni hikayede tutmak olmalı. Yeni hikayenin cümlesi ise çok basit: Seni önemsiyorum.

7. Şaşırtmak çok önemli. Eski hikayeyi ancak şaşırtarak altüst edebiliyoruz. Birini şaşırttığımızda, yeni ihtimaller için alan açmış oluyoruz.

8. Geçiş dönemlerindeyken karar vermemiz gereken, ikilem içinde kaldığımız durumlar illa ki oluyor. Orada bi durup kendinize o durumla ilgili sunu sorun: eski hikaye ne diyor? yeni hikaye? Sonra: Peki ya doğru olan ne? Cevabı duymak için bi bekleyin. Doğru, içinizden, sessizlikten yükselip gelen ses. Genelde tek bir cümle. Fazlası varsa, bilin ki hikaye.

Bugün sizi çok şaşırtan, hiç beklemediğiniz 1 şey ile karşılaşmanız dileğiyle.

 

Categories

+ There are no comments

Add yours