Dünyanın en güzel film projelerinden biri


sundance

Sundance Institute Feature Film Programı. Her yıl dünyanın dört bir yanından gelen bağımsız senaryoları inceliyor. 12 tanesini seçiyor. Ve Ocak ayında senaryo sahiplerini Sundance merkezi Utah’a çağırıp, bilindik yazarlarla 5 gün boyunca senaryoları üzerinde birebir yoğun bir şekilde çalışma fırsatı sunuyor.

Screenwriters lab’te yoğrulup sonra izlediğimiz ne mi var? Quentin Tarantino: Reservoir Dogs, Kimberly Pierce: Boys Don’t cry, Darren Aronofsky: Requem for a dream, Miranda July: Me, You and Everyone We Know; Ryan Fleck: Half Nelson, Cary Fukunaga: Sin Nombre…  sadece bazıları. Her yerden senaryoları değerlendiriyorlar. Bu sene seçilenler arasında Özbekistan ve Çin gördüm. Aklınızda olsun.

3 Comments

Add yours
 1. mustafa uzuner

  Rivayet o ki, Wes Anderson’la Wilson Kardesler Bottle Rocket’in kisa film versiyonuyla Sundance Lab’e giriyorlar. Ama ertesi sene uzun metrajli filmi bitirip festivale gonderdiklerinde bir guzel reddediliyorlar. Usenmedim son 5 senedeki bu projeye secilen filmlere, yonetmenlere baktim. En akilda kalani Sin Nombre, o da 2005’da falan secilmis bu projeye. So Yong Kim de Treeless Mountain icin 2006’da davet edilmis. Bir sekilde radardan kaybolan Duncan Jones’un Moon’uyla kardes film gibi gordugumu Clone Returns Home da kisa film sonrasinda labaratuara alinanlardan.. Gerisi, muhtemeldir ki ya hala filmlerini bitirememis durumdalar ya da bitidikleri filmler festival piyasasinda unufak olup unutulmus durumdalar.. Yani demem o ki, secilmek yetmiyor, ondan sonra gerceklestirilmesi gereken kocaaa bir film bekliyor oluyor.. Kolay gelsin simdiden secilenlere :)

 2. Pelin T

  Cok dogru. Uc sene once misafir olarak katıldıgımda reddedip de sahane cıkmıs filmlerden bahsetmislerdi. ‘Yapmak isteyen biz olsak da olmasak da yapacak’a gelmisti konu. Ha gayret!

  Lakin !f-Sundance cephesinde guzel gelismeler var. Pek yakında :)

 3. Yeşim Erdem

  Mustafa yorumların bile ayrı bir postu hakediyor. Keşke daha sık yazsan:)

+ Leave a Comment