dünya fokur fokurken


millbank-occupation1Bi sıkışma hali, fokur fokur. Öğrenciler her yerde sokaklarda. Wikileaks hayatımızda, Assange bugün hakim karşısında. Günler hala kısalıyor; en uzun gecelerin içinden geçiyoruz.

Avrupa yüzyılların en ağır karakışına kapanmış, Kars’da flamingolar uçarken Meksika’da toplanan siyasetçiler karbon emisyonlarını azaltmakla ilgili en ufak bir taahhüte giremediler. Neredeyse komik. Birleşmiş Milletleri, o küçük bayraklar, siyah limuzin, takım elbise, somonlu sandviç dünyasını filan düşününce o da bir tiyatronun  son perdeymiş gibi geliyor. Şimdiden Mad Men episodları izlemek gibi.

Assange veya içeriğinin ne kadar gerçekten yakıcı olup olmadığı ile ilgili tartışmalar bir yana, Wikileaks basit ve önemli bir gerçeği yeniden hatırlattı. Kral çıplak. Yıllar yılı  ‘siz anlamazsınız/devlet sırrı/kırmızı çizgi’  gibi babacan tavırlarla uyumamızı isteyen dünya yöneticilerinin ipi en basit halleriyle pazarda. Güneydoğu’da savaşı uzatıp iki tur daha fazla eroin/silah nasıl satarım. Nasıl daha zengin/güçlü olurum. Beyaz insanlara ilaç satmak için Nijerya’da nasıl kaçak çocuk deneyleri yaparım.

Wikileaks vesile olsun, iktidar üzerine düşünelim. Bizi yönetenlerle aramızda neden bir ebeveyn-çocuk ilişkisi olsun ki? Birilerinin bizden daha iyi bildiği varsayımını tümden çöpe atsak ne olur? Bunu sadece siyasetçiler için değil üzerimizde iktidar gibi hissettiğimiz herşeyle ilgili yapsak? Ailemiz. Patron. Para. ‘O ne der’ ‘Bu ancak böyle yapılır’, ‘şöyle olmalıyım’ diyen iç ses.

Onları ayıklarken geriye ne kaldığını duyabilmek için de biraz sessiz kalsak. Kışa baksak. Sıkışmadan.

sabah-sabah

1 comment

Add yours
  1. Erdem Ovacik

    Assange’i taniyan, amaclarini, degerlerini takdir eden (bakiniz: http://beginning.anitawirawan.com/misc/julian-assange-from-wikileaks-quotes ) biri olarak, WikiLeaks’in yaptiklarinin uzerine insa edilecek online direk demokrasiyi hayata gecirmemek icin hicbir sebep kalmadi.

    Bundan onyillar once iletisim gucluklerinden dolayi temsilciler atamayi kabul etmisiz sosyal kontratimizi masaya yatirmak icin. Ama bu kisiler ve kurumlari guclerini elde tutmak amaciyla ortada ne sosyal kontrat birakiyorlar, ne de bunu tekrar yesertmek isteyenlere umut vermek istiyorlar.

    Ne var ki her 4 yilda bir secime gidildigi zaman diledigimiz duzeni secmek sansina halen sahibiz. Baskasina vatandas olarak gucumuzu, hakkimizi yedirmek zorunda degiliz. Internet uzerinden kamuya ilisikin tercihlerimiz dogrudan dile getirebiliriz.

    Daha fazlasi icin.. We-Decide.net

+ Leave a Comment