Dün gece Amy bizimleydi


DSC_0269Dün gece ufaktan kadınlar günü’nü kutlamaya başladık. !f Müzik kapandı, Amy bizimleydi.

 

Bu yıl basın toplantımızdan bir saat önce Pınar Selek’in haberlerini aldığımız gündü. Doğal olarak, insanları birbirine bağlayan, başka yerden bakmamızı sağlayan hikayeler anlatan kadınları ne kadar çok sevdiğimizi, onlara ne kadar çok inandığımızı tekrar ederek başladık !f 2013’e.

 

Dün gece, !f Müzik’in kapanışında başka bir kadın vardı başrolde. Amy Winehouse’un 22 yaşında İrlanda’nın Dingle denen ücra bir kasabasının küçücük kilisesinde verdiği konserin belgeselini Kırım Kilisesi’nde mumlar eşliğinde izledik.

 

Niye o belgesel? Çünkü Amy Winehouse’un- birçok başka sanatçı ve müzisyen gibi- gerçeği olduğu gibi söyleyebilen bir peygamber olduğundan söz ediliyordu belgeselde. Hikaye anlatabilmenin, öncekilerden ilham alıp, sonrakilere aktarabilmenin gücüyle ilgiliydi.

 

‘Şarkıcılar bir tuhaflar aslında. Şarkılar taşıyorlar onlar. Düşünsenize, bir şarkıcı kaç şarkıyı söylemektedir aynı anda? Aynı anda kaç şarkı vardır şarkıcının aklında? Amy buraya geldiğinde 22 yaşındaydı, mutluydu. Blues söylerken, kederini de akıtıyordu. Tanrı’nın ona verdiği armağanı, yeteneğini, titreyen ruhunu sakinleştirmek, kendisini kendisine anlatmak, başkalarını mutlu ederken, kendisine de şifa vermek için kullanıyordu.’ diyordu belgeselde biri.

 

Bu akşam şifa dağıtan kadınlar aklımızda, İstiklal Caddesi’nde birlikte yürüyelim mi? 19.30’da Galatasaray’dan başlıyoruz.

 

 

 

+ There are no comments

Add yours