D!stopyanızı nasıl alırdınız?


Avrupa Birliği’nin çok da iç açıcı gözükmediği bir geleceği ve masum gözüken bir emailin dünyanın sonunu nasıl hazırladığını görmek istiyorsanız, !f D!stopya’yı kaçırmayın. Gerçi şimdilik böyle bir bölüm yok ama, ne demiş distopyacılar: ‘Gelecekte ne olacağı belli olmaz’!f D!stopya

Tüm Avrupa’nın yeraltından metro hatlarıyla birleştirildiği bir düzen, İsveç yapımı animasyon ‘Metropia’da Avrupa Birliği ütopyasından, mütemadiyen hat değiştirmek zorunda kaldığınız bir Avrupa Birliği distopyasına dönüşüyor. Gerçi Stockholm’de yaşayan Roger her gün işine bisikletiyle gidiyor ama gene de dünyanın çivisi çıkmış durumda. Japon animasyon ‘Yaz Savaşları’nda ise insanlar gelecekte tüm zamanlarını internette, Farmville yerine Oz ismindeki bir sanal ortamda geçiriyorlar.

Batı kültürünün mutlu, çiçekli gelecek fantezisi, 16. yüzyılda Thomas More’la isim buluyor, ‘ütopya.’ ‘Distopya’ sözcüğünün literatüre girmesi ise 350 yıl alıyor ve ‘ütopya’nın pabucunu dama atıyor. Edebiyat ve yıllar sonra sinema bu kavramı çok seviyor, iyi de oluyor. Fena bir geleceğin beyazperdede çok da fena gözükmediğini görüyoruz.

Distopya filmlerindeki (ve romanlarındaki) bir dolu fantezi hali hazırda gerçeğe dönüşmüş durumda (bkz. iPad, TC kimlik numarası, George Bush), ama biz gene de “Süper düşünmüş adamlar, valla olur mu olur,” demeye devam edelim. İyi bir distopya nasıl yapılır peki? Olmazsa olmaz distopya malzemelerine bakalım.

 • Dünyanın neden çivisinin çıkmış olduğunu anlatan iyi bir neden. Savaş olabilir, nüfus patlaması olabilir, küresel ısınma ya da hızla yayılan bir hastalık da fena olmayabilir.
 • Totaliter devlet. Bir türlü hormonlu komunizm diyebileceğimiz bir düzen. Bürokrasinin had safhada olduğu devletin vatandaşlarını sıkı sıkıya kontrol etmesi tercih edilir. Hele bir de duyguları, üremeyi falan da kontrol ediyorsa bu devlet, harika olur.
 • ‘2001’in Hal’i ya da Godard’ın ‘Alphaville’indeki Alpha 60 gibi süper bir bilgisayar. MacBook Pro’dan daha büyük bir şeyden söz ediyoruz.
 • Tektipleşen insanlar. Vatandaşların tektip giyinmesi hatta Logan 5 ya da sadece 5 olarak hitap edilmesi tercih edilir.
 • ‘Mad Max’ ya da ‘Fahrenheit 9/11’ de gördüğümüz gibi enerji kaynaklarının, tercihen petrolün, yok olması ya da yok olmak üzere olması.
 • Toplumsal kaos, kıyamet sonrası ortaya çıkan yeni bölgeler/sınırlar ve de şehirlerde şiddetin alıp başını yürümesi.
 • Büyük şirketlerin yönetimi ele geçirmiş olması da lezzetli bir tat sunabilir.
 • Doğanın, insanın doğayla ilişkisinin neredeyse yok olmuş olması. Burada da üreme problemleri, ailenin çöküşü araya eklenebilir.
 • Tabii bir de ‘Biri Bizi Gözetliyor’ ya da ‘Kamerayla İzdivaç‘ durumu olursa, distopyamızın tadından yenmez.

1 comment

Add yours
 1. Zeynep Erdim

  gelişmiş ülke distopyası: su kaynaklarının bitmesinden sonra suyun yerine geçecek farklı kaynaklar yada kimyasal arayışları

  türkiye distopyası: bandırma’daki 41 gündür sular kesik olduğu için farklı kaynak arayışları çerçevesinde çamaşırları yan ilçede yaşayan anneye yollama

  vallahi ntv’de canlı yayında var şu an!

+ Leave a Comment