Dört Aslan’ın BAFTA Adayı Yönetmeni Festivalde


Chris Morris

Festivalde bu sene komedi filmleri arasında benim favorim olan Dört Aslan’ın çok yönlü yönetmeni Chris Morris 24 Şubat Perşembe gecesi yapılacak Gala’ya ve 26 Şubat’ta yapılacak ikinci gösterime katılacak. İkinci gösterim şehirleri birbirine bağlayan !f ² projesiyle Türkiye ve komşu coğrafyalarda İstanbul ile aynı anda izlenecek. Morris gösterim sonrası tüm bu şehirlerden gelen izleyici sorularını istanbul’dan canlı bağlantı ile yanıtlayacak.

Gösterildiği her ülkede ses getiren Dört Aslan, dört tane genç intihar bombacısını konu alıyor. Film hem İslami adına yapılan terör üzerine bir hicivleme, hem güçlü bir dram, hem de zekice akan bir komedi.

Chris Morris İngiliz radyo ve televizyonunun tanınmış isimlerinden biri. 1980’ler ve 1990’larda BBC Radyo’da komedi programları ve parodiler hazırlayıp sundu. Ama Türkiye’de sanıyorum en çok İngiliz sitcom IT Crowd’daki Denholm rolü ile tanınıyordur. Morris aynı zamanda Jam, Brass Eye, The Day Today gibi İngiliz televizyonunun beğenilen dizilerinde yazarlık yaptı. Birçok dizinin müziğini yaptı. Yazar, yönetmen, oyuncu ve DJ olan Morris 10 parmağında 10 marifet sözünün tanımı gibi…

Morris’in ziyareti British Council’ın değerli katkısı sayesinde gerçekleşiyor.

1 comment

Add yours

+ Leave a Comment