Dolmabahçe’de Tea Cookie and Polis Dayağı


demonsCumartesi günü Akaretler yokuşunda bir grup öğrenci Başbakan’ı protesto etti. Yaklaşık 50 kişi, kızlı oğlanlı genç br grup slogan attılar başka da birşey yapmadılar. Bu sırada Başbakan Dolmbahaçe’deki ofisindeydi, yollar kapanmış, İstanbul’un can damarı olan Barbaros’tan inince solu Boğaz’a, sağı Taksim’e uzanan Beşiktaş polis minibüsleri yüzünden neredeyse tamamen tıkanmıştı.

İşte o sırada o yaklaşık 50 öğrenci Akaret’lerde önce slogan sonar polise doğru adım attılar, taş atmadılar, yumurta atmadılar, sadece adım attılar. Polis anında hepsinin üzerine biber gazı sıktı. Adımla gaz aynı anda geldi, bir tür içgüdü.

Bir öğrenci gösterisinin olaysız gerçekleşmesi için yapılması gerekenler nelerdir, olay çıktığı takdirde göstericiler barışçıl şekilde nasıl dağıtılır gibi refleksleri yok polisin belli ki. Adım = Biber gazı. Ve bu adamlar yıllardır insane hakları eğitimi alıyolar. Bu kadar eğitimden sonra hala ilk yaptıkları şey biber gazına sarılmaksa geriye iki ihtimal kalıyor; 1) Tepeden amir ‘sarılın aslanlar, sıkın gazı, indirin copu’ talimatını önceden veriyor 2) Türk polisi eğitilemiyor.

Bu arada Başbakan’ın o gün Dolmabahçe’deki misafirleri rektörlerdi. İçeride ‘Tea and cookie’ eşliğinde muhtemelen ileri demokrasi’den bahsediyordu. Aynı anda dışarıda o rektörlerin öğrencileri dayak yiyordu. Rektörler hala sessiz.

4 Comments

Add yours
  1. Zeynep Erdim

    Tekrar okuyunca farkettim. ‘insan’ yerine ‘insane’ yazmışım. güzel bir sürçme olmuş, kalsın böyle :)

+ Leave a Comment