Dok Leipzig’de Türkiye, !f ve Yeni Film Fonu Yılı!

Dok Leipzig’de Türkiye, !f ve Yeni Film Fonu Yılı!


Dünyanın en eski ve en köklü belgesel ve animasyon filmler festivali Dok Leipzig’in bu yıl odak ülkesi Türkiye. Özge Calafato’nun küratörlüğünde Türkiye’den 16 kısa, orta ve uzun metraj belgesel ve 2 animasyon film Yarım Ayın Gölgeleri: Türkiye seçkisinde 31 Ekim – 6 Kasım arasında bu yıl 59.su düzenlenecek festivalin takipçileriyle buluşacak.

Seçkide !f 2015’ten Motör. Kopya kültürü ve popüler Türk sineması, !f 2016’dan #direnayol, Uzak Mı…, Merkür(animasyon), Veratarts, Kameralı Çocuk ve !f 2016 Aşk & Başka Bi’ Dünya Yarışması’nda özel jüri mansiyonu alan Bağlar bulunuyor.

Seçkide yer alan filmlerin dördü ise Yeni Film Fonu desteğiyle hayata geçen filmler:

Özgürleşen Seyirci: Emek Sineması Mücadelesi / Emek Bizim İstanbul Bizim inisiyatifi – Uzun/orta metraj belgesel Atlas post-prodüksiyon desteği aldı.

Hazır Ol! / Onur Bakır – Uzun metraj post-prodüksiyon desteği aldı. (kapak fotoğrafı)

Kameralı Çocuk / İbrahim Yeşilbaş – Kısa metraj belgesel film prodüksiyon desteği aldı.

Hoşgeldin Lenin / Aylin Kuryel, Ahmet Murat Öğüt, Begüm Özden Fırat, Emre Yeksan – Kısa metraj belgesel film Atlas özel post-prodüksiyon desteği aldı.

Belgesellere aşığız! :) Tüm seçkiye buradan ulaşabilirsiniz.

!f 2017 için uzun metraj (kurmaca & belgesel) film başvuruları önümüzdeki hafta (18 Eylül Pazartesi) ifistanbul.com’da başlıyor. Şimdiden çok heyecanlıyız!

Yeni Film Fonu’nun 2016 ikinci dönem başvuruları için tarihler çok yakında açıklanacak. Haberdar olmak için yenifilmfonu.org’a girerek anasayfaya e-mail adresinizi bırakabilirsiniz.

Sevgiler!

+ There are no comments

Add yours