Devrim 2.0, Wael Ghonim ve Yeşil Dalga


Wael Ghonim’i tanır mısınız?  Kendisi Dubai’de yaşayan bir Mısırlı. Internet devi Google’in Orta Doğu ve Kuzey Afrika Pazarlama Müdürü. Ve bir aktivist. Bir Facebook kahramanı. Twitter’da 75.000e yakın takipçisi var ve Mısır Devrimi’nin kitlelere yayılma sürecinde adı geçen en önemli isimlerden biri.

Geçtiğimiz Haziran ayında 28 yaşındaki Khaled Said’in polis tarafından maruz bırakıldığı işkenceler yüzünden öldürülmesini protesto etmek icin Facebook’ta “We Are All Khaled Said” isimli bir sayfa açıldı. Bugün takipçi sayısı 77,694 olan sayfa yavaş yavaş büyüdü ve protestoların bir parçası haline geldi. Sayfanın gizli kurucusu Wael Ghonim Mısır olaylarının patlak verdiği Ocak ayında iş yerine “özel bir sebepten dolayı’ acilen evine dönmesi gerektiğini belirtti ve bir kaç gün sonra Mısır’da tutuklandığı haberi geldi. 7 Şubat’ta bırakıldığında o Mısır Devrimi’nin medyadaki kahramanıydı. Dünya üzerinden binlerce insan Mısır sokaklarını onun ve onun gibi onlarca sosyal medya bağımlısının 140 karakterlik yazılarından takip etti, internet ve SMS bağlantısının kesilme ihtimaline karşı Google “phone-to-Twitter” servisini devreye sokarak internet bağlantısı olmasa bile sosyal ağlarla olan bağın kesilmemesini sağladı. 9 Şubat’ta Ghonim Tahrir Meydanında halka seslendi ve “Egypt Above All” dedi. Cuma günü Hüsnü Mübarek 30 yıl süren hükümdarlığına veda ederek istifa etti. Wael Ghonim devrimin yüzü olarak CNN’e verdiği röportajda “Önce Tunus, şimdi Mısır, sırada ne var?’ sorusuna “Facebook’a sorun!” diye cevap vererek yıllardır biriken politik ve sosyal karmaşanın patlak vermesini sağlayan, Mısır’daki “sokaktan geçen adamları” yönlendirip seslerini çıkarabilmelerine olanak sağlayan yeni çağ araçlarına, sosyal ağlara teşekkür etti.

Iki sene önce benzer bir coşkuyla Iran’a bakıyorduk. Binlerce insan Twitter ve Facebook’ta örgütlenip “Oyum nerde?” diye sokaklara dökülmüştü.  “Dünyanın Çivisi” bölümümüzde Iran var. Ali Samadi Ahadi “Green Wave“de Iran seçimlerinden sonraki protestolarda çekilen cep telefonu görüntülerini, atılan tweetleri ve Iranlı bloggerların yazdıklarını pop-artvari bir şekilde anime ediyor. İşkence gören ve öldürülen protestoculara adanan Green Wave yeni çağ aktivistliğini anlatani ilgililerin kaçırmaması gereken filmlerimizden.

Bir yanda sosyal ağlardakı ilişkilerimizin zayıf olduğunu belirten Malcolm Goldwell’in “revolution will not be twitterized” savı, diğer yandan “if you want to liberate a society, give them the Internet” diyen Ghonim ve Green Wave. İnternet ortamında gerçekten herhangi bir politik partiye yandaş olmadan, sadece ve sadece daha fazla adalet ve kendini korkusuzca ifade edebilme özgürlüğü isteyerek birşeyleri değiştirebilmek mümkün mü? Lider odaklı ve tepeden gelen zoraki çabalar yerini ‘sokaktan geçen adam’ların kendini ifade edebildikleri platformlarda toplanarak değişimi yarattığı senaryolara bırakabilecek mi? Iran, Mısır, Tunus, Cezayir, Yemen, Ürdün.. Beraber izleyip göreceğiz anlaşılan..

1 comment

Add yours
  1. Erdem Ovacik

    Bundan sonraki adim devrim-sonrasi degisimi ve halk iktidarini kalici kilacak (ve yine interneti kullanarak) halki dogrudan karar alma mekanizmasina dahil edecek yontemlerdir. Yoksa Mubarek gider, baska bir diktator gelir. We-Decide.net veya benzeri modellerle genis guruplarin katilarak akilci politikalar gelistirdigi katilimci demokrasi mevsimi simdi.

+ Leave a Comment