Devo’nun filmi, Ermeni büyük dedesi & yaralarımızı yaratıcı yollarla sarabilmek


Baştan disclaimer: Devrim’e bayılıyorum! Kızılderili prensesi gibi bişey. Cesaret ve zerafet insanı yani. Yoga öğretmeni, yazar, reiki şifacısı…ve artık yönetmen! Galiba en ilham verici özelliği kendini sürekli araştırması. Bundan korkmaması. Bu sayede hem kendine hem başkalarına yeni alanlar açması.

Hikaye şöyle gelişiyor: Devrim bundan bir sene kadar önce bir aile dizimine katılıyor. Kendini birisinin eşi olarak hayal edemediğinden, aidiyet hissetmekte zorlandığından bahsediyor.

(Parantez, azcık uzun ama önemli — Aile dizimi Bert Hellinger tarafından geliştirilmiş etkili bir terapi yöntemi. Mantığı şu: Her birimiz bir aile sisteminin içine doğarız ve hem atalarımızdan hem de anne-babalarımızdan devraldığımız yükler taşırız. Bunlar bilinçdışıdır ama hayat senaryomuzu belirler. Göç, erken ölüm, cinayet, suç gibi olaylar, red edilmiş bir aile bireyi gibi unsurlar veya çocukluk travmaları şifa bulmadıkça sistem içerisinde bir nesilden diğerine devreden yükler oluşturur. Bu yükler ailemiz içindeki sevgi akışını etkilediği için de ruhsal/fiziksel rahatsızlıklar, maddi/manevi tıkanıklıklar yaşarız.

Aile diziminde aile bireylerimizi temsil eden kişiler önümüzde yerleştirilir ve aile içindeki karışıklığın ne olduğu kendi kendine açığa çıkar. Ameliyat gibi, tek seansta durumun kökenine inilir. Canımız o an için yanabilir. Ama sonucunda hafifleriz.

Neden, nasıl ile zihni yormaya gerek yok, bir yerinizde tınladıysa mutlaka bir dizime katılın ve kendiniz deneyimleyin. Ünlü terapist Svagito Liebermeister’ın dediği gibi: ‘Elektrik gibi birşey. Tam olarak nasıl çalıştığını bilmiyoruz ama çalışıyor.’)

Devrim kendi ailesine bakarken ortaya Ermeni büyük dedesi Yusuf’un hikayesi çıkıyor. Yusuf Dede 1915’te Anadolu’da yetim kalan binlerce Ermeni çocuktan biri. Devrim’in ailesi tarafından evlat ediniliyor, sonra ailenin büyük kızıyla evleniyor. Herkes tarafından sevilen biri ama adı konmayan bir mesafe hep var.

Yusuf Dede’nin köyden uzakta ölünce kimsesizler mezarına gömüldüğünü öğrenen Devrim onun izini sürmeye başlıyor. Ve bu arayışından hem çok kişisel hem çok lirik bir film doğuyor: Diyar.

Diyar şimdi kurgu aşamasında. Tamamlanabilmesi için indiegogo’da kampanya başladı. Vereceğiniz küçük bir destek bile o kadar önemli ki! Geçmişin yaralarını çünkü ancak böyle sarabiliriz. Küçük ve samimi adımlarla. Kendimizden başlayarak. Diyar gibi bir filmin yapılmasını destekleyebilmek, acılarımızın da şifamızın da ortak olduğunu hatırlamak demek.

Dedelerimizin yerini teslim edebilmek hepimize iyi gelecek.

http://www.indiegogo.com/diyar

https://www.facebook.com/pages/DİYAR/411469228923786

 

+ There are no comments

Add yours