‘David Bowie…’ Özel Bölümü 15. !f İstanbul’da!

‘David Bowie…’ Özel Bölümü 15. !f İstanbul’da!


Tam bir hafta önce David Bowie aramızdan ayrıldı. Ölüm haberine dünyanın büyük bölümünde olduğu gibi bizde de büyük bir şok etkisi yarattı ve hala inanamıyoruz. ”Hiç ölmeyecek zannetmiştik galiba.” Dünyanın kurallar koyan ‘büyüklerine’, sert hallerine baş kaldıran ve bu dayatmalarla yaşamaya bir türlü alışamayan milyonlarca genç birkaç kuşaktır bu uzaylı gibi görünen adamdan ilham, güç ve cesaret alıyor.

db yıldıztakımı10 Ocak günü haber geldiğinden beri Bowie yerkürenin aklından çıkmıyor. Ve herkes kendi yöntemleriyle onu anmaya devam ediyor. Sadece son gün gelen haberlerden: Londra’da Union Chapel’de anma konseri düzenlendi; astronomlar şimşek şeklindeki bir yıldız takımına David Bowie ismini verdi; ölümünden 2 gün önce, 8 Ocak’ta çıkan son albümü Blackstar ile ilk kez ABD’de en çok satan albümler listesinde ilk sırayı aldı; Arcade Fire grubu New Orleans sokaklarında Bowie için geçit düzenledi..

Biz ise 18 Şubat’ta başlayacak !f İstanbul Bağımsız Filmler Festivali için David Bowie’ye özel bir bölüm hazırladık. David Bowie…” bölümünde Bowie’nin ilk filmi olan kült bilimkurgu The Man Who Fell to Earth/Dünyaya Düşen Adam ve vampir filmlerine yepyeni bir soluk getiren The Hunger/Açlık yenilenmiş kopyalarıyla Türkiye’de ilk kez !f’çilerle buluşuyor!

The Man Who Fell to Earth00Bunlardan ilki, “Far from the Madding Crowd”, “Bad Timing”, “Don’t Look Now” gibi ödüllü filmleriyle tanıdığımız Nicolas Roeg’in Walter Tevis’in aynı adlı romanından uyarladığı 1976 tarihli başyapıtı The Man Who Fell to Earth/Dünyaya Düşen Adam. Gezegeninde yaşanan su sıkıntısına çözüm bulmak için Dünya’ya gelen ama burada geçen zamanı uzadıkça insanlığın yozlaşmalarına kapılıp ruhunu kaybeden bir uzaylının yaşadıklarını konu alan film, türün hayranları tarafından kısa sürede kült mertebesine ulaşmış bir bilimkurgu. David Bowie’nin ilk filmi olma özelliğini de taşıyan Dünyaya Düşen Adam, Berlin’de yarışmış, Bilim Kurgu, Fantastik ve Korku Filmleri Akademisi tarafından da Bowie’ye En İyi Erkek Oyuncu Ödülü’nü getirmişti.

TheHunger00“David Bowie …” bölümünün ikinci filmi ise, ilk filmiyle vampir filmlerine yepyeni bir soluk getiren Tony Scott’ın yönettiği The Hunger/Açlık. 1983’te gösterime girdiğinde ağır eleştirilerle karşılanan ama zaman içinde kendi takipçilerini yaratarak kültleşen vampir filmlerinden birine dönüşen Açlık, David Bowie, Catherine Deneuve ve Susan Sarandon’lı kadrosuyla da göz kamaştırıyor. Bowie’nin yaşlanan ve gençliğini kaybeden bedeniyle ortaya koyduğu yıllanmış performansıyla büyülediği Açlık, stilize, atmosferik ve bugünün standartlarında bile oldukça seksi ve melankolik bir vampir filmi.

 

!f İstanbul Biletlerinin İndirimli Ön Satışları 5 Şubat’ta Başlıyor!

28 Ocak 2016’da 15. !f İstanbul’un daha birçok sürprizle dolu programının tamamını açıklıyoruz. 18-28 Şubat 2016 tarihlerinde İstanbul’da, 3-6 Mart 2016 tarihlerinde ise Ankara ve İzmir’de gerçekleşecek. festivalin biletleri 5-7 Şubat tarihlerinde İstanbul için, 19 – 21 Şubat tarihlerinde de Ankara ve İzmir için biletix’te % 10 indirimle ön satışa çıkacak.

!f İstanbul’un başlamasına bir ay kaldı! Festivalde görüşmek üzere, sevgiler…

+ There are no comments

Add yours