Dağa Açılım /!f 2011


Ağrı Dağı

Geçen senenin bombası açılımdı. Olmaz denilen şeylerin olabildiğini gördük, duyduk ilk kez. !f, geçen yıl İran’dan, Irak’tan, Türkiye’den, Avrupa’dan kürt yönetmenlerin filmlerini gösterdi. Paneller düzenledi.

Bu yıl Açılım kavramının bomba değil, bubble olduğunu gördük. Çabuk söndü, içi boşaldı ama biz devam ediyoruz açılmaya. Bu kez dağa doğru..

Dağdakilere baktığımız açılıma devam bölümümüzde dört film var. Sözdar, Sözünü Yaşayan Kadın, PKK’nın aranan liderlerinden Nuriye Keşbir’in Hollanda’da tutuklanmasıyla başlayan süreci mercek altına alıyor. Hapishaneden, Hollanda’da sıkışmış bir hayat yaşamasına, oradan Kandil dağlarına, onun deyimiyle özgürlüğe…

Anne babasının bile ‘oğlum’ diye hitap ettiği, erkek gibi kadın olan Keşbir’den sonra, ‘kadın’ olarak dağda özgürlük arayan Ağrı Dağı Kadınları var. Örgütten ayrılan bir grup feminist PKK’lının dağlardaki gündelik yaşamı. Doktor, avukat yerine çocukluktan beri düşledikleri gerilla yaşamı. Ne kürt toplumunda, ne de dağlarda kadın olarak paylarına düşen rolü sevmeyip, sevdikleri gibi yaşamayı seçenler..

Kandil Dağları, kürtlerle ilgili problem yaşayan üç ülkenin arasında yer alan Kandil’in özgürlüğü kadar sıkışmışlığını da konu alıyor. Günümüz politikalarını, sevilenlerin kaybını, binbir gece masalları tarzı bir hikayeyle anlatıyor.

Sinema tarihinde, Kürteri beyazperdeye taşıyan ilk film olarak bilinen 1926 Ermeni yapımı bir yezidi kürt hikayesi Zare. Film 85. yılında, !f’teki gösterimini kürt sanatçı Tara Jaff’ın canlı arp müziği eşliğinde yapıyor.

Üç şey etkiledi beni bu filmlerle ilgili: Bir; bu dağlar kürtler için kaçış, saklanma, mücadele, eğitimden çok daha fazlasını ifade ediyor. Dağlar özgürlük. Bir gün yerleri yurtları olsa dahi, bir nesil kürdün o dağlar burnunda tütecek. İki; adanmışlık. Ben diye bişey yok, sahiden yok. Metropelde yaşayan endişeli modernler miydik biz? Ben’i görmemek çok acayip geldi o yüzden. Üç; kürt mücadelesinin kadın boyutu. Dava için benden çıkarım ama kadın kimliğimden çıkmam diyen o dağların uzaylıları..

Tüm bu filmler tek gösterim. Aklınızda olsun..

+ There are no comments

Add yours