Çünkü dışarıda Hayat Var!

Çünkü dışarıda Hayat Var!


!f yola çıkmaya hazırlanıyor, sayılı günler kaldı. Bir süredir aklımız da, ruhumuz da filmlerde ve !f etkinliklerindeydi. Bir dolu şey oldu, olmaya da devam ediyor hayatta. Çünkü bu yılki mottomuz gibi Hayat Var!. Umutsuzluğa düşmeden hala üreten, yazan, öğreten, film çeken, şarkı söyleyen insanlar var. Bir süredir aklımdaydı bunları yazmak, yeni albümler, kitaplar, filmlerin farkındayız, ofiste bunlarla besleniyoruz. Bir de kedilerimiz var tabii. :) 

Altyazı Dayanışma Gecesi: Çok sevgili sinema dergimiz Altyazı’nın nasıl zor koşullarda çıktığının tanığıyız. 30 Ocak akşamı Moda Sahnesi’nde danslı, şarkılı ve sohbetli bir gece düzenleniyor. Damarlarımızdaki sinema kanının akışını 17 yıldır kesintisiz sağlayan Altyazı’ya destek olmak için oradayız, siz de gelin. Detaylar burada.

Arka Pencere: Türkiye’de sinema dergisi çıkarmanın bir kahramanlık, hadi açıkça söyleyelim, delilik işi olduğunu düşünürsek ve bir çok yayının baskıdan dijitale geçişine hüzünle tanık olduğumuz şu dönemde Arka Pencere insanlarının şahane bir baskı ve içerikle “illa ki basılı olacak” inadına hayran olmamak elde değil. Yazarlar da, dosyalar da tam arşivlik. 3. sayısıyla geliyor dergi, söylemekte biraz geç kaldık ama olsun: Hoş geldin ve oh be Arka Pencere

Döngü: Nilipek.’in ilk albümü Sabah’ın çıkış zamanını hatırlıyorum. Puslu, hüzünlü ve kederli zamanlara da denk düşen şarkılardı. (Remiks albümü döndür döndür dinlediğimiz bir projeydi.) Biz !f programına kapıldığımız Kasım ayında Nil ikinci albümü Döngü’yü tamamlayıp sundu dijital platformda. Bu kez öfkesiyle, kızgınlığıyla ve yırtıklığıyla büyümüş bir genç kadın olarak çıktı karşımıza. Albüm o bildiğimiz naif ve üzgün Nilipek. gibi başlayıp nasıl bir yırtıcı hayvana dönüşüyor, hep birlikte gördük. Şarkılar leziz, müzikler ve düzenlemeler yine kılıkırk yararcasına, özenilerek yaratılmış. Döngüyü kırmak senin elinde diyor Nil, ‘çünkü hayat var’! 

Kaf Dağı’nın Ardında: Hayat Var! temasını seçerken ilham aldığımız şeylerden biri de Canan’ın bu sergisiydi. Bir diğer ilhamvericimiz ve canımız Ursula K. Leguin’den yola çıkarak tasarladığı Cennet ve Cehennem katıyla karşılaşmak, rüyalara ve deliliğe yaptığı övgü, hayatın tam da gırtlağımızdan koparak, kimi zaman böğürtü, kimi zaman çığlık, kimi zaman da şarkı olarak çıktığını türlü videolar ve yerleştirmelerle anlatışına hayran olduk. Sergi Arter‘de ve 18 Şubat’a kadar uzatıldı. Hayatta bir kere başınıza gelecek bir derleme, aman kaçırmayın.


+ There are no comments

Add yours