Crowdfunding’in ABCsi

Crowdfunding’in ABCsi


crowdfunding!f Blog’da bizi heyecanlandıran projelerin crowdfunding kampanyalarına sık sık yer veriyoruz. Bir iki yıl öncesine kadar indiegogo, kickstarter veya Türkiye’deki fongogo gibi siteler aracılığıyla yürütülen kampanyalar karşımıza tek tük çıkarken, son zamanlarda bu sayı çok arttı. Bu bir bakıma çok iyi haber; bağımsız film yapımcılarına yeni finansman damarı, izleyicileri içinse bir projeyi en başından destekleme şansı veriyor. Fakat bu hareketlenme beraberinde bazı zorlukları da getiriyor. Bize gelen projelerin bazıları belirledikleri hedefe ulaşıp parayı en yakın ATM’den çekerek hemen ekipman kiralamaya giderken, bazıları da ne yazık ki başarısız oluyor. İstiyoruz ki hepsi başarılı olsun, filmler yapılsın, sonra biz de gösterelim.

Bu yüzden nelere dikkat etmek gerektiğine hep birlikte bakalım dedik. Üzerine konuşalım. Sizin tecrübelerinizi dinleyelim. Yeni yeni şekillenen bu alanda birbirimizden öğrenelim.

1- Kendinize sorun: Crowdfunding, projem için doğru yöntem mi?

Crowdfunding kolaylıkla ‘bedava para’ olarak görülebilir, ama aslında önünüzde kampanyanızı oluşturmak için haryacayacağınız uzun saatler, emek ve hatta vereceğiniz hediyeler var. Artık sadece filminizin poster ve DVD’sinin imzalı ön kopyasını hediye etmek yetmiyor; vereceğiniz hediyeleri iyi tasarlamanız gerekecek. Başarı ise kesin değil. Bu yüzden bu yöntemin sizin projeniz için doğru olup olmadığını iyi tartın. Tanımadığınız insanların projenize parasal destek vermesini isteyeceksiniz. Utangaçlığı bir süreliğine rafa kaldırmanız gerekecek. Peki filminizin konusu gerçekten insanları (filminizin yapımında çalışanlar hariç) heyecanlandırıyor mu? Eğer filminiz artık kullanılmayan zeplinlerin parçalarının nasıl yeniden değerlendirildiği gibi niş bir konu hakkındaysa crowdfunding büyük ihtimalle işinizi görmeyecek. Konunuzun ilgi çekiciliğinden emin değilseniz test etmesi çok kolay; arkadaşlarınıza filminizin konusunu birkaç cümleyle anlatın ve bu filmin crowdfunding için kampanyasının devam ettiğini söyleyin (beyaz yalan). Sizin projeniz olduğunu bilmeden para yatırmaya gönüllü oldular mı? Şahane, o zaman yola devam. Hedeflediğiniz miktara ulaşmak için arkadaşlarınız, akrabalarınız ve onların arkadaş ve akrabalarından çok daha fazlasının desteğine ihtiyacınız olduğunu unutmayın.

2- Hangi crowdfunding platformu?

İki türlüsü var; hediye bazlı ve ortaklık bazlı crowdfunding. Ortaklık bazlı olanlarda projenizin karına bağışcılarınız ortak oluyor. Projeniz bir ürün/hizmet/websitesi olsaydı mantıklıydı ama bağımsız filminiz için hediye bazlı bir crowdfunding sitesi kullanmanızı öneririm, zira filminizin hem haklarını hem de dağıtımından elde edeceğiniz karı (eğer olursa) kendinizde tutmak daha mantıklı.

Hediye bazlı platformlarda destekleyicilerinize hediyeler sunmanız gerekiyor. Bunlardan ‘kickstarter’ ya hep ya hiç prensibiyle çalışıyor; eğer hedeflenen miktara belirtilen sürede ulaşılmazsa eriştiğiniz bağış miktarını da alamıyorsunuz ve bağışçılara iade yapılıyor. ‘Indiegogo’ ise kendisine daha yüksek (%9) komisyon vermeyi taahhüt ettiğiniz durumda kampanya süreniz bitene kadar ne topladıysanız size veriyor. Eğer hedeflediğiniz miktardan daha azıyla projenizi gerçekleştirme şansınız yoksa bu topa hiç girmeyin derim. (kickstarter vs. indiegogo.)

3- Kaç para lazım?
İyi hesap yapın! Muhasebeden anlayan bir arkadaşınızı excel’in başına oturtun ve sizi sorguda terletmesine izin verin… Filminizi gerçekleştirmeniz için gereken bütçeyi tüm kalemlere ayırarak listeleyin. Kalemlerin hepsinin fiyatını önceden araştırın, piyasayı iyi öğrenin. Oyuncunuza para ödeceyeceksiniz önceden meblağ üzerinde anlaşın. Vesaire. Her sağlıklı insan ilişkisinde olduğu gibi crowdfunding’de de şeffaflık çok önemli. Bütçe dökümünüzü olduğu gibi müstakbel bağışçılarınıza sunmanız gerekecek: Kamera 500 TL, sete kurabiye 20 TL, gibi. Eğer crowdfunding dışında bir finansmanınız varsa bunu da ekleyin ve toplam tutardan onu düştüğünüzü belirtin; “ben zaten ek işlerimden 1000 lira biriktirdim n’olur üstünü de siz tamamlasanız” demek güven verir. Hedeflediğiniz paranın çalışmanıza olanak sağlayacak minimum miktar olduğuna mutlaka emin olun. Bütçeniz ne kadar düşük olursa hedefe ulaşma şansınız o kadar artar (basit cebir).

crowdfunding-main

4- Esas olay: Hikaye.

Filminiz ne hakkında ve siz neden bu filmi çekmeye karar verdiniz? Bu iki *basit* sorunun cevabını, olabilecek en yaratıcı biçimde anlatıp kampanyanıza ekleyin. Sadece teaser hatta fragman yetmez. Animasyon, fotoğraf, video, yazı, ne isterseniz kullanın. Filmin çekimlerine başlamadıysanız bile önden birkaç sahne çekebilirsiniz. Yönetmenin ya da senaristin film üzerine görüşlerini kendi ağızlarından anlattıkları yaratıcı bir video hazırlayıp paylaşabilirsiniz. Sınır yok. Başarılı kampanyaları inceleyip nasıl sunmuşlar bakın, ilham alın. Ne kadar kişisel, o kadar etkili!

5- Karşılığında ne vereceksiniz?

Hediye konusu ciddi. Bağış yapan cici insanlara karşılığında bağışlarının miktarına göre farklı hediyeler sunmanız gerekiyor. Filmin twitter hesabından destekçiyi mention’layarak teşekkür etmek, filmin online kopyası, dvd’si, tasarladığınız bir t-shirt, kupa gibi hediyeler en çok karşılaşılanlar. Bu konuda bir beyin fırtınası yapıp hikayenizi öne çıkaran, kampanyanızın duyulmasına yardım edecek hediyeler seçin. Filmde bir sahnede görünme, sette vakit geçirme, yönetmenle akşam yemeği gibi hediyeler ilgi çekebilir. 1 milyon dolardan fazla bağış yapan olursa ismini ana karaktere vereceğim diyen bir kampanya gördüm. Hedeflediği 15.000$’a ulaştı.

6- Kampanyayı duyurmak

film_courage_crowdfunding_tennyson_stead-copy-300x157İnternetten para toplayacaksınız, sosyal medyayı en efektif şekilde kullanın. Hatta daha kampanyanıza başlamadan kişisel hesaplarınızı daha aktif hale getirin, daha çok konuşmaya katılın, yorumlar yapın, like’layın, başka kampanyaları destekleyin… Filminizin yapım aşamasını paylaşacağınız bir blog, twitter ve facebook hesapları açın ve filminizin hikayesine uygun bir dille periyodik olarak (her gün) güncelleyin. Bir duyuru e-mail’i hazırlayın ve kabul eden herkesten tüm listelerindeki tüm e-mail adreslerine göndermelerini isteyin. Bir basın bülteni hazırlayarak tüm gazete ve dergilerin sinema yazarlarına, sinema blogger’larına gönderin. Hatta gerekirse, facebook ve twitter’dan herkese tek tek özel mesaj göndererek destek isteyin. Ne kadar çok insanla iletişim kurarsanız, kampanyanızın duyulma ve tabii hedefe ulaşma olasılığı o kadar artar. Tüm bunları yapmak için zamana ihtiyacınız olduğunu unutmayın, kampanyanızın süresini bu iletişimi en efektif kullanabileceğiniz süreyi göz önüne alarak belirleyin.

Umarım bunlar kampanyanızı oluştururken yardımcı olur. Tabii bu konuların hepsi daha da derin araştırmaya ve üzerinde tartışılmaya açık. Daha önce crowdfunding kampanyası yaptıysanız veya yapmayı düşünüyorsanız deneyimlerinizi, önerilerinizi ve sorularınızı yorumlarda paylaşmanız çok güzel olur. Birbirimizden öğreneceğimiz çok şey var. Şu anda yürüyen kampanyanız varsa yorumlarda link’lerini paylaşabilirsiniz.

Bazı örnek kampanyalar:

Indiegogo: Toz Bezi , Mavi DalgaDiyar (esnek kampanya modeli, hedeflenen miktara ulaşmadan toplanan miktarı alan projeler.)

Fongogo: Yok Devenin Pabucu

Crowdfunding öyle yaygınlaştı ki Scrubs oyuncusu Zach Braff Garden State’in devam filmi Wish I Was Here‘ı Kickstarter’da açtığı kampanyayla çekiyor. Hatta (çocukluğumun favorileri dizilerinden) Veronica Mars 5milyon$’ı aşan rekor destekle Kickstarter sayesinde film oluyor!

 

+ There are no comments

Add yours