‘çok afedersiniz’ Oto-sansür, en ekonomik sansür paketi


Bunu cıvıtabiliriz;

Filtreniz nasıl olursa olsun, herkese erişiminiz olsun

Hangi filtrede erişiliyor ve erişiyorsanız

Giderek girdiğim ana haber tadından ben utandım, demek ki kafamda bir yerde sansürle ana haber ilintili… ne varsa alternatif medyada var şekerim.. o da filtreli.

!f olarak gururla duyururuz, bizim filtremiz …. biz de bilmiyoruz, kafalar karışık filtre konusunda, ama aile filtresinden de çocuk filtresinden de geçtik, bunu gururla sunabiliriz.

Öteki Sinema çocuk filtresine takıldı. Çocukların belli saatlerden sonra korku filmleri seyretmeleri son derece zararlı olduğu için internet kafelerde ve okullarda açılmıyordu site (Hayır kesinlikle o-piti-piti diyerek karar verilmiyor hangi sitenin hangi filtre için uygun olduğuna). Ama “A Serbian Film” yazıları ” sunuş biçiminden, bağlantı sağladığı içeriği benimsediği ve kullanıcının söz konusu içeriğe ulaşmasını amaçladığı açıkça belli ise genel hükümlere göre sorumludur. ”  denilerek mahkeme tehdidi ile sansürlendi. Tü-kaka bir filmle ilgili yazı yazdıkları için çok kızdı BTK.

Başka sitelere de ihtarlar gelmeye başladı. Bu ihtarlar tabi ki öyle otomatik gelmiyor, birileri site hakkında BTK’ya şikayette bulunmuş oluyor. Ama o şikayetin ne olduğunu öğrenmek mümkün değil. İhtar gerektiren konunun ne olduğunu anlayamıyoruz böylece. Ama bir sürü kocaman kocaman kelimeler dolu mektuplar mailler geliyor, haliyle ufak da olsa bir endişelenme başlıyor, nihayetinde bunu yazarsak kapatırlar mı bizi diye sormadan olmuyor. Oto-sansür en ekonomik sansür paketi.

Kendi eleştiri kabiliyetimizi paketleyip başkalarına teslim etmeden önce gözümüzü kulağımızı açık tutmakta fayda var. Tercihen sesimiz de çıkarsa o da iyi bir pratik olur. Sansürün, ‘çok afedersiniz’ filtrelemenin yapıldığını, bunun normal olmadığını unutmamak gerek. Uygulanan sansürlerin kaydını tutmak gerekli. Bu konuda yapılan çalışmalardan biri de Siyah Bant. Proje kapsamında 2000 yılı sonrasında güzel sanatlar, görsel sanatlar, sinema, müzik, dans ve tiyatro alanlarında cezalandırma, yasaklama, hedef gösterme, tehdit etme, korkutma, aşağılama, engelleme, saldırı, gayrimeşrulaştırma, ötekileştirme gibi yöntemlerle uygulanan sansür vakalarının araştırılması hedefleniyor. Nelerin bize ulaşabilecekken birileri ‘hıt-höt’ dedi diye kaybolduğunu bilmekte fayda var. Kaybolmasınlar diye neler yapabiliriz onu konuşmakta da fayda var.

6 Ocak Cuma günü, Tütün Deposu‘ndaki Açık Masa İştirak Programının konusu ve konuğu Siyah Bant. Saat 18.30’da.

Öteki Sinema‘yı da hala ziyaret edebiliyorken edin.

1 comment

Add yours

+ Leave a Comment