Cinema Turkey Now!

Cinema Turkey Now!


7 yıldır düzenlenen World Cinema Amsterdam‘ın bu yılki odağı Türkiye sineması! 

18-27 Ağustos’ta gerçekleşecek festivalin Cinema Turkey Now! adında sunulan Türkiye sineması seçkisinde son birkaç yılda Türkiye’de üretilen en iyi bağımsız örneklere yer veriliyor. Seçkide !f 2013’te izlediğimiz Remix, Remaka, Rip-off belgeseli ve 2016 Keş!f ödülünü alan Veşartî (Gizli) ile bu yıl !f Türkiye’den Kısalar‘da izlediğimiz Salı, yukarıdaki kapak görselinin sahibi ‘Meral, Kızım’, Savaş Bölgesi ve Azad da olmak üzere toplamda 9 uzun metraj, 6 kısa yer alıyor. Türkiye’de gösterilmesi 2015’te büyük tartışmalara yol açan ve hala da birkaç kez hariç seyirciyle buluşamayan Bakur da festivalde gösterilecek filmler arasında. 

Festivalin yarışma jürisinde ise !f’imizden biri var :). Sevgili direktörümüz Serra Ciliv jüri görevinin yanı sıra 22 Ağustos’taki panelde Türkiye sinemasındaki yeni gelişmeleri anlatacak ve ardından Ahu Özrtürk (yönetmen; Toz Bezi) ve Müge Turan (küratör, İstanbul Modern) ile sohbet edecek.

World Cinema Amsterdam‘ın seçkisi Türkiye sinemasıyla sınırlı değil, festival tarihlerinde Amsterdam‘da olacaksanız buradan tüm programa göz atmayı ihmal etmeyin.

p.s. !f ekibi dünyanın dört bir yanına dağıldık bu yaz. Biraz iyileşiyor ve yanımızda getirmek için bol bol hikayeler biriktiriyoruz. Onur ve Uğur İstanbul’dalar, Serra Kolombiya’dan Amsterdam’a geçti, Pelin Londra’da, Mustafa Montreal’de ve ben New Orleans’dayım. !f 2017 için çalışmalara yine Skype üzerinden başladık, Eylül’de İstanbul’da buluşuyoruz. !f Blog yazın yoğun gündemiyle bizim seyahatler arasında biraz aksadı, affola, tekrar başlıyoruz…

+ There are no comments

Add yours