Bugün sanatta radikal olmak anonim olmak mıdır?


the-underbelly-project-13-580x386Londra’da yaşayan performans sanatçısı arkadaşım Taylan bana geçenlerde bugün sanatta gerçekten radikal olanın anonim olmak olduğunu söyledi. Herkesin Birileri olmak için debelendiği bu garip zamanlarda, hiçkimse olabilmek. Mesela sabah peronda metro bekleyen insanlarla bir oyuna dalmak. Sonra da gelen trenle uçup gitmek. O oyunu, diyaloğu yaşadığın üç beş insan dışında kimse bilmeyecek. Bu da senin işin olacak.

Üzerine Underbelly Project ile karşılaştım. Underbelly, 2009 yılında sokak sanatçılarının New York’un terk edilmiş, girişi yasak bir metro istasyonuna gizli gizli, çamura bata çıka girip yaptıkları bir sanat projesi. Her duvar ayrı bir eser, ayrı acaip. Dünyanın her tarafından 100’ün üzerinde sanatçı gizlice girip mekanda bir gece çalışmış. Bir senenin sonunda geçenlerde mekana giriş kapattılar. Serginin aslını kimse görmeyecek. Şarap kadehli açılışı yapılmayacak. Nerede olduğu bilinmiyor ve zaten giriş yasak.

Ticari satış baskısından tamamen uzak bir mekan yaratmak istediklerini söylüyorlar. Doğal olarak o zaman bu fotoğraflar niye çekildi, bu web sitesi neden yapılıyor diye soranlar var. Gene de insanın yaptığı işi paylaşmak istemesi ile sanat endüstrisinde yer alması arasında fark var gibi geliyor bana.

NY Times’da çıkan yazi ve slideshow‘a bi bakın. Etkileyici.

2 Comments

Add yours
  1. Zeynep Erdim

    Radikal’in ‘Sokak Savaşa Karşı‘ dediği sokak senin benim geçtiğimiz sokak değil, afili isimli bir reklam şirketinin sokağı. O yüzden filmi izlerken duygulanım da belli bir yere kadar. Amatör bir ruhla heyecanlanmak yerine sadece profesyonel bir işi takdir etme hissiyle sınırlı. Aynen Şafak Şenteş’in dediği gibi ” starbaksta kahvemi içiyorum, tweeter’dan peace işareti paylaşıyorum, LCD tv’mde haberleri izlerken savaş görmek istemiyorum, üç maymun değilim, o kadar barış istiyorum ki yani o kadar steril bir barış olsun bu kuzum, ühü ühü ağlıyacağım, radikal’i nereye koydun? yere damlamasın gözyaşım parkeler zarar görebilir, ser yere radikal’i ser…”

+ Leave a Comment