Bu hafta şehirde: bir sürü festival var!!


Öncelikle animasyon dünyasının çok renkli, çok ruhlu dünyasına girerek başlatıyoruz İstanbul’daki bu çakışan film festivalleri haftasını. İstanbul Animasyon Festivali‘nde !f Istanbul’da da filmlerini gösterdiğimiz Quay Brothers’ın Maska’sı Edebi Uyarlamalar seçkisinde gösterilecek.  Pazar akşamına kadar devam edecek olan festival, Yemek Üzerine, Kasımda Aşk Başkadır, Belgeselimsi ve Şu Animatör Türkler gibi bölümler barındırıyor!

Hap gibi yutulan ama akıldan kolay çıkmayan, vurucu ve rengarenk hikaye anlatımlarını bitirip başka bir kısalar festivaline devam ediyoruz. İstanbul Uluslararası Kısa Film Festivali 23. senesinde Fransız Kültür Merkezi, Hollanda Şapeli ve Alman Kültür Merkezi’nde gerçekleşiyor. Özcan Alper, Emre Akay gibi yönetmenlerin de kısalarının yer aldığı festivalde tam 156 kısa’cık var!

Son durağımız ise 10. yılındaki Pera Fest! İstanbul Modern’in sinemasında gerçekleşen festival 27 Kasım’a kadar devam ediyor ve içerisinde bizim için çok güzel bir sürpriz barındırıyor. Yıllar yıllar önceki bir !f festivalinde yer alan Fausto 5.0, Çok Kültürlü Avrupa Sinemaları: İspanya seçkisinde karşımıza çıkıyor. Sinemamızda Çokkültürlülük bölümünü ise özellikle merak kapsamımızda…

Ne kadar çok izlenecek film, tanışılacak karakter, ve içine girilecek hayat var düşünsenize bu filmlerde!

+ There are no comments

Add yours