Bowie’den Iggy Pop’a, !f music’te Olay Var!

Bowie’den Iggy Pop’a, !f music’te Olay Var!


Müzik tutkunlarına müjdemizi verdik bugün. Pek yakında salonlarda sahnelerine en önden tanıklık edeceğimiz efsane isimlerle dolu seçki, yine !f zamanı mini müzik festivali vadediyor. 

!f music’in bu yıl  en heyecan veren filmlerinden ilki, 2013’te çektiği “David Bowie: Five Years” ile Bowie hakkında yapılmış en iyi belgesellerden birini çekmiş Francis Whately’nin sanatçının ölümünden sonra tamamladığı filmi “David Bowie: The Last Five Years / David Bowie: Son Beş Yıl”. David Bowie’nin ölümünden önce yayınladığı son iki albümü “The Next Day” (2013) ve “Blackstar”ın (2016) yanı sıra kanserle mücadelesini ve hastalığı sırasında yapımına başladığı Broadway müzikali “Lazarus”u odağına alan film, arşiv görüntülerden yakın arkadaşlarıyla yapılmış söyleşilere, ikon sanatçıdan hayranlarına kalan son anlar olacak.

İkinci kıymetlimiz ise, Queens of the Stone Age’in kurucusu ve vokalisti Josh Homme’un fotoğraf sanatçısı Andreas Neumann ile birlikte yönettiği American Valhalla”, bir yandan Amerikalı iki rock müzisyeninin olağanüstü müzikal işbirliğinin hikayesini anlatırken, bir yandan da punk’ın babası Iggy Pop’un 2016 tarihli son albümü “Post Pop Depression”un California çöllerindeki kayıt sürecini de belgeleyen görkemli bir müzik filmi. 

Sundance’in Dünya Sineması bölümünde En İyi Belgesel seçilen, Hot Docs’ta iki dalda Seyirci Ödülü’nü kazanan Rumble: The Indians Who Rocked The Worldise, Amerikan Yerlisi sanatçıların mirasının peşine düşüyor ve blues’dan caz’a ve günümüz hip hop’ına, onların Amerikan müziğinde görünmeyen ve yok sayılan etkilerini belgeliyor. Jimi Hendrix’den Quincy Jones’a, Martin Scorsese’den Slash’e, birçok tanıdık ismi ekrana taşıyan film, eleştirmenler tarafından yılın en iyi müzik belgesellerinden biri olarak gösteriliyor.

Bölümün merakla beklenen son hazinemiz ve kişisel favorimiz ise dünya prömiyerini IDFA’da yapan Betty: They Say Im Different, 70’lerin unutulmaz sesi Betty Davis’in ortalığı kavuran şöhretinin ve 30 yılı aşkın zamandır ortadan kayboluşunun gizemininin peşine düşüyor. Film Betty Davis’in, Amy Winehouse, Macy Gray, Nikka Costa gibi ardından gelen birçok kadın müzisyeni nasıl etkilediğinin ve Amerika, İngiltere, Fransa ve Japonya’daki moda tasarımcılarına nasıl ilham verdiğinin hikâyesine de tanıklık ediyor.

+ There are no comments

Add yours