Bir isim tamlaması olarak ‘küpe özgürlüğü’


kupe11Kanunda yok, kuralda yok, genelgesi yok, kararı yok, nesi var? ‘Hoşumuza gitmiyor’ demiş okul müdürü Cuma Hoca’ya. Okul müdürü ve ‘muz’la kastetiği arkadaşlarının hoşuna göre giyinilmesi gerekiyor yani.

Sadece okul müdürü değil, Türkiye’de böyle bir erkek prototipi var. Bunlar böyle 50 yaşında filan hala enseye ŞILLAK diye patlatmayi komik bulan tipler. İş saati bittiği an soluğu kahvehanede alırlar. Akşam yemeği hazır olup, sofra kurulana kadar eve gitmezler. Yüksek sesle konuşurlar, çok kötü espriler yaparlar ve yükses sesle gülerler. Kadınlarla ilgili esprilere daha çok gülerler. En büyük eylenceleri kasabadaki tikli adamın ensesine vurup adamın tikini harekete geçirmektir. Hergün kahvehaneye gidince ilk önce arkadan tikli adama yaklaşıp ŞILLAK diye ensesine patlatırlar. Tikli adamın tiki de nedense enseye tokadı yiyince ‘ananıssskmsss’ diye bağırmaktır. O öyle bağırır, bu adamlar gülerler. Yıllarca, hergün tikli bi herifin ‘ananıssskmsss’ diye bağırmasını komik bulurlar. Tikli adamı bağırtmak için arkadan yaklaşmanın semiyotik hazzını yazmaya gerek yok, el sıkışmak yanında hafif kalır.

AKP’nin 7 yıldır kısık ateşte kaynatıp tam pişecekken tekrar ocaktan alıp buzdolabına kaldırdığı başörtüsüne ‘özgürlük’ meselesi sanırım birebir sadece ‘başörtüsüne özgürlük’ olarak algılanmış. Kötü haber; cık, değil. Orada kastedilen bildiğin özgürlük. Daha fazla zorlama bence.

5 Comments

Add yours
 1. Borga Engin

  bu insanları nasıl tanımlasam diye saatlerdir düşünüyordum, bu yazı yetişti imdadıma. “kasabanın tiklisi üzerinden eğlenme” eğilimi aklıma gelmemişti ama çok güzel olmuş. şunu eklemek isterim bu erkekler için.
  Erkek adam küpeye takmaz.

 2. Nihan Beyit

  Özel bir bankada çalışırken dilimde piercing olduğu için hakkımda tutulan tutanakların, girdiğim teftiş görüşmelerinin ve en nihayetinde işten çıkarılma tehditlerinin sonunda banka giyim mevzuatı değiştirilmişti. Oldukça yıpratıcı bir süreçti. Cuma Hocanın başına gelenlerle bir kere daha bu ülkedeki
  ikiyüzlülüğe, özgürlük ve demokrasi düşmanlığına, farklı olanın dışlanmakla kalmayıp aynılaştırana kadar hayatının zindan edilmesine seyirci oluyoruz. Bravo Türkiye!

 3. Serra Ciliv

  Kimse kimsenin özgrlüğünü kıstlamasıııın.
  Ama kimse kimseyi genellesin mi ki öyle?
  ‘Onlar öyle, biz böyle’ mi?

 4. Yeşim Erdem

  Şöyle fantastik bir korku filmi çektim kafamda nedensizce: Küpe takmak sembolleşecek. Aynılaştırmaya karşı olanlar bir protesto ya da statement ya da Cuma hocaya destek olarak kulaklarını deldirecek. Yaptıklarını kısıtlama olarak değil, ‘doğru’ olarak görüp sorgulamayı bile reddedenler, her küpe takana diş bilemeye başlayacak. Çünkü onda artık saygısızlık, hadsizlik, otoriteyi sallamama, yavşaklık, kötü örneklik, geylik falan filan dışında bir de o statementı görecek. Gözü takılmayanlar veya tolere edenler bile artık etmeyecek. Kulağına ezelden beri küpe takan kimileri saf tutma icabı çıkaracak. Aynılaşmaya karşı oldukları için küpe takanlar neden taktıklarını unutacak. Ötekine rest çekmek için kulaktaki delikleri ikileyecek, üçleyecek. Yeni bir türbanımız olacak:)

  Ben cuma hocaya bunu yapanlarda bir prototip göremedim. Muhafazakar aile ahlakının (‘devletin en küçük birimi olarak aile’miydi o sık sık duyduğumuz tanım son günlerde?) toplumsal gücünü gördüm. Çoğunluk’u gördüm. Amma filmmiş amma! Türkiye’de yaşam devam ettikçe zihnimde büyüyor:)

 5. zerdim

  o zaten, prototip oooo. bu ülkenin çoğunluğu gücünü, fütürsüz cehaletinin şuursuzluğunu muhafazakar aile ahlakının toplumsal gücünden alır.

+ Leave a Comment