Bir 20. yüzyıl nostaljisi olarak romantik komedi


Jake Gyllenhaal ve Anne Hathaway’in oynadığı Love and Other Drugs (Türkçesi nedense ‘Aşk Sarhoşu’ – ki hadi filmin orjinal adını illaki değiştiriyoruz bari ‘Aşk Kafası’ olsaymış, filmde alkol değil paso ilaç alıp satıyor millet, hemen heyecan  yapmayın, ‘drugs değil, ‘medicine’dan bahsediyorum)’ı da izledikten sonra karar verdim ki romantik komedi 2000’lerin ilk yarısında bitmiş.

Ha benim için son romantik komedi 2000 yılında çekilen High Fidelity‘dir ve millenium’la birlikte bu sayfa kapanmıştır.  About A Boy (2002) ve Love Actually (2003)’nin de son anda aradan sıyrılıp listeye girdiğini kabul ediyorum. Ancak 2003’ten sonra çekilmiş, adı şak diye akla gelen, sahneleri ve replikleri hala hatırlanan romantik komedi neredeyse yok.

Başrollerini Rock Hudson ve Doris Day’in Paylaştığı 1959 yapımı Pillow Talk ‘romantik komedi’ türünün ilk örneğiyse John Cusack’in ‘tutunamayan’ aşık Rob Gordon rolünde harikalar yarattığı High Fidelity sonuncusudur.  41 yıllık arada türün en şahane filmleri çekilmiş. When Harry Met Sally (1989), Pretty Woman (1990), Sleepless in Seattle (1993), Four Weddings and a Funeral (1994), My Best Friend’s Weeding (1997) ve tabii Notting Hill (1999) hala romantik komedi deyince masada ilk akla gelen isimler.

2005’ten itibarense bu aşklı meşkli neşeli tür tam bir düşüşte. Nasıl ki romantik komedinin kraliçeleri Meg Ryan ve Julia Roberts’sa, sevimsiz nedimeleri de Kate Hudson ve Jennifer Aniston. İttire kaktıra yaratılmış suni karakterleri oynayıp duruyorlar yıllardır. Acındırırken ekşiten, ekşitirken kanal değiştirten sıkıcı kadınlar oldular. Oturmaya çalışırken heyecandan sandalyeden düşen güzel ve sarışın kadın malesef komik değil.

Halbuki ekmeğini sokaklarda kazanırken ‘sevişirim ama öpüşmem’ (a.k.a ‘bedenime sahip olabilirsin ama ruhuma asla’) ültimatomuyla kalplerimize taht kurup bir de üzerine turnayı gözünden vuran Vivian (Julia Roberts)’ın yanında,  ’10 günde 1 erkek nasıl kaybedilir?‘ kitabı yazarken kendisi kadar bilmiş ve sıkıcı bir işadamını kazanmaya çalışan Andie (Kate Hudson) da kim? Aklı başında bir insan neden böyle bir kitap yazar ki zaten? En yakın arkadaşına sohbet ede ede aşık olan Sally (Meg Ryan) varken, evlenmek için uzatmalı sevgilisine ültimatom çekmek zorunda kalan Beth (Jennifer Aniston)’in neresi komik? Kadının durumu gayet trajik. Üstelik Sally’nin sevgilisinin Harry (Billy Crystal)’in adını hala hepimiz hatırlıyoruz. Beth’in sevgilisinin adını google’dan ararsanız bulursunuz.

Love and Other Drugs’da malesef ileride adı hatırlanmayacak olan romantik komediler mezarlığını boylamaya mahkum.  Fazlasıyla marjinalken aniden fazlasıyla zavallı bir karaktere dönüşerek kalbimizi çalmaya çalışan Maggie (Anne Ahthaway) ve fazlasıyla çapkınken aniden evde terlik olan Jamie (Jake Gyllenhall) romantik komedi değil medikal bir trajedi filmi yapmışlar. Romantik komedinin vazgeçilmez unsuru olan kahramanlar arası elektrik sizlere ömür, onun yerine araya serpiştirilmiş cinsellik var, e o da zaten ortalama Amerikan ailesinin kaldırabileceği kadar olduğu için sizi kesmez. Ne sinemada izleyin, ne korsanına para verin. En iyisi şimdi !f‘in ana sayfasına dönüp kendinize dosdoğru filmler seçin.

4 Comments

Add yours
  1. Zeynep Erdim

    üçünü de düşündüm dün ve dram sınıfına soktum kendimce :) sıkıcı filan oldukları için değil, tersine şahane filmler ama romantik komedi biraz daha sabun köpüğü gibi olmalı, amelie, science of sleep ve spotless mind içerik olarak baya kallavi filmler :))

    bridget jones’un ilki konusunda haklısın. o da zaten 2001 :((

+ Leave a Comment