Beyond the Black Rainbow / Ben neden sevdim?


– Geçen sene !f’e konuk olan Amer, giallo’yla ilişkisi bakımından son yılların en orjinal filmlerindendi. Beyond the Black Rainbow da rahatlıkla bu senenin Amer’i olarak nitelendirilebilir. Amer’in yönetmenleri nasıl İtalyan korku filmlerini filmin biçimsel çıkış noktası yaptılarsa, yönetmen Panos Cosmatos (bizzat Rambo’ların birisinin yönetmeni olan George P. Cosmatos’un oğlu) için de 80’ler bilimkurgu filmlerine olan takıntılı tutku benzer bir görsel vizyonu doğurmuş.

– Beyond the Black Rainbow retro fütüristik set tasarımı, inanılmaz kontrollü/simetrik kamera hareketleri, muhteşem soundtrack’i ve ses tasarımıyla senenin en iyi bilimkurgu  tribini vaat ediyor.

– Cronenberg’in eski filmlerini, Todd Haynes’in Safe‘ini ve Noe’nin psikedelik anlarını hatırlatan tadlar bıraksa da kendine has bir orijinalliği ve tarif edilmezliği söz konusu BBR’nin. Cosmatos, çocukluğunda izlediği geceyarısı filmlerinden ve Cumartesi sabahı izlediği çizgi filmlerden ilham aldığını söylüyor ve buna hak vermemek elde değil.

Beyond the Black RainbowLove‘la birlikte bu senenin en orjinal tür filmlerinden. Taze nete düşen ilk resmi trailer’ına buyrun:

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=nWF0bBKhe6o[/youtube]

Filmi 20 Şubat 2012 12:00 AFM Fitaş Salon 1, 20 Şubat 19:00 Cinebonus Maçka G-Mall, 22 Şubat 2012 19:30 AFM Budak Caddebostan’da izleyebilirsiniz. Bütün gösterimler 35mm’den yapılacaktır, kaçırmamalı!

+ There are no comments

Add yours